Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lista Produktów Tradycyjnych. Co ma piernik do Brukowca Kujawskiego?

agad
Oto "Brukowiec kujawski"
Oto "Brukowiec kujawski" Nadesłane
Okazuje się, że mają ze sobą wiele wspólnego. "Brukowiec kujawski" to nic innego, jak piernik na karmelu.

- Piekła go najpierw moja prababcia Rozalia, później mama Łucja, a teraz ja to robię - zdradza Alina Książek, gospodyni z Pławina w powiecie inowrocławskim.

"Brukowiec kujawski" to już 51. wyrób z Kujaw i Pomorza, który trafił na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Droga była brukowa

- Tradycja pieczenia piernika na karmelu sięga w mojej rodzinie wielu lat. W moim przypadku czterdziestu.tyle, ile jestem po ślubie. Nazwę "Brukowiec kujawski" wymyśliła prababcia. W czasie wojny była pokojówką. Piernik przypominał jej wyglądem drogę brukową przed pałacem, w którym pracowała. Moja mama ma 82 lata i pomaga mi w pieczeniu - zdradza pani Alina.

Brukowiec to niedrogie ciasto korzenne typu piernikowego, podawane na Kujawach na Boże Narodzenie. Do jego przygotowania potrzebne są: mąka pszenna, mleko, smalec, kwaśna śmietana, cukier, proszek do pieczenia oraz przyprawy cynamon, zmielone goździki, amoniak.

Kula z ciasta musi dojrzewać

Ciasto w postaci kuli wyrabia się na początku grudnia i najpierw dojrzewa ono w kamiennym garnku. Dziesięć dni przed gwiazdką wypieka się z niego płaty - z jednej części tocząc małe kulki i rozsypując je nierównomiernie na blasze. Po upieczeniu kulki łączy się tworząc "bruk". Piernik jest przekładamy powidłami lub masą orzechową.

Tak przygotowany "Brukowiec kujawski" przechowuje się w chłodnej spiżarni. Dzięki temu długo pozostaje świeży i wilgotny.

Silnie zakorzeniona i podtrzymywana tradycja sprawiła, że cały czas jest niezastąpionym elementem wigilijnej kolacji na Kujawach w okolicach Inowrocławia.

To nie pierwszy wyrób gospodyni z Pławina na ministerialnej liście produktów tradycyjnych.

W zeszłym roku trafiła na nią jej kawa zbożowa z jęczmienia, a w marcu tego roku - herbata z wianków ziołowych.

Wśród 51 zarejestrowanych dotychczas na Liście Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi przysmaków z Kujaw i Pomorza są: 13 wyrobów piekarniczych i cukierniczych, 12 napojów, 11 gotowych dań i potraw, a także cztery warzywa i owoce, trzy produkty mleczne, tyleż samo mięsnych, a również miód i masło.
 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska