Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lniano wczoraj i dziś. Poszukajcie bliskich na starych fotografiach

Agnieszka Romanowicz
Lniano, lata trzydzieste
Lniano, lata trzydzieste Facebook/Lniano - moje miejsce na ziemi
Lniano - moje miejsce na ziemi - to nowa strona na Facebooku poświęcona tej gminie. Jej wielką atrakcją są zdjęcia archiwalne. Niestety, nie zawsze wiadomo, kogo uwieczniają.

W świadomości mieszkańców powiatu świeckiego Lniano jest przede wszystkim wsią rolniczą i rekreacyjną. To z racji 11 jezior, które przyciągają tu letników, także spoza regionu.

Ale Lniano ma też długą historię. Najstarsze zapiski na temat tej wsi pochodzą z 1328 roku. Wtedy wielki mistrz krzyżacki Werner von Orseln nadał sędziemu ziemskiemu ze Świecia dobra w osadzie Siemkowo, obok Belna, Lniana i Lubodzieży. Lniano występowało wtedy pod nazwą Medio Lini, Lubo-dzież jako Lubodziesz, Siemkowo zaś jako Semicow.

W XIV wieku Lniano nazywano Alde Elian. Nazwa ta pojawiała się jeszcze na początku XV wieku. W XV wieku Lniano występowało także pod innymi nazwami: Ylwen (1415 r.) i Ylven (1430 r.). Forma ta do 1534 roku przekształcała się w Lnyano, a następnie Lnanio. Obecnie przyjmuje się, że nazwa Lniano pochodzi od rzeczownika len. Jednak pierwotna brzmiała inaczej, na co wskazują wcześniejsze zapisy.

W XV wieku Siemkowo było ważniejszym ośrodkiem niż Lniano. W roku 1402 Lniano liczyło 20 łanów, a Siemkowo - 51. To dlatego, że wówczas Siemko-wo rozciągało się na terytorium późniejszych Jeziorek i Karole-wa. W XV wieku Siemkowo pojawia się pod nazwą Simkaw (1434) oraz Symko (1438). Tylko Lubodzież już w najstarszym zapisie źródłowym z 1328 roku posiada nazwę Lubodziesz, prawie identyczną jak obecnie.

Z początku XV wieku pochodzą też pierwsze zapiski dotyczące miejscowości sąsiadujących z Lnianem. W roku 1400 wzmiankuje się o osadach Ostro-wite (Osterwitz), Błądzim (Blad-dschim), Brzemiona (Brzemon), Zalesie Szlacheckie (Szalis) oraz Wętfie (Wandfin). W latach 1402-1409 w zapiskach pojawiają się miejscowościach Mszano i Mukrz.

Osada Wętfie liczyła w 1400 roku 49 łanów, Ostowite - 11 łanów. Błądzim w roku 1437 liczył 30 łanów.

Znane są nazwiska historycznych właścicieli niektórych wsi leżących na terenie gminy Lniano. Nobilis Wentzeslaus de Lubodziesz (Lubodzieski) herbu Nałęcz posiadał Lubodzież i Siemkowo. Nobilis Stentzeslaus Kowalskowski herbu Przegonią posiadał Zalesie Szlacheckie i Brzemiona. Mszano należało z kolei po części do Ludwika Wewierskiego herbu Prus oraz do Krzysztofa Zpławskiego. Ostrowite było w posiadaniu trzech szlachciców: Nobilis Petrus Skurgiewskiego, Nobilis Georgius Łaszewskiego herbu Grzymała oraz Nobilis Sebastiana Timawskiego.

Zachęcamy Państwa do zgłębiania historii Lniana, także tej nieodległej. Na profilu „Lniano - moje miejsce na ziemi” można umieszczać ciekawostki związane z historią tej gminy, dzięki czemu przetrwa ona kolejne wieki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska