Konkurs Lodołamacze ma za zadanie uhonorować i docenić pracodawców zatrudniających osoby z niepełnosprawnościami, ale nie tylko.
- Pierwsze edycje konkursu promowały pracodawców, którzy tylko zatrudniają osoby z niepełnosprawnościami, dzisiaj rozszerzamy formułę wrażliwości społecznej. Wrażliwość społeczna jest pojęciem o wiele szerszym, wiąże się z szeregiem działań na rzecz osób z niepełnosprawnościami, odpowiedzialnością za innych ludzi, klimat i naszą planetę - informuje organizator, a jest nim Fundacja Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych FAZON, założona przez Polską Organizację Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.
Konkurs Lodołamacze podzielony jest na dwa etapy: regionalny - wyłaniający laureatów w poszczególnych rejonach kraju oraz centralny - w którym finaliści zmierzą się w walce o laur Lodołamaczy 2023.
Statuetki zostaną przyznane w 8 kategoriach:
- Zatrudnienie Chronione;
- Rehabilitacja Społeczno-Zawodowa;
- Otwarty Rynek Pracy;
- Instytucja;
- Przyjazna Przestrzeń-Dostępność;
- Zdrowa Firma;
- Dziennikarz bez Barier;
- Biznes Odpowiedzialny Społecznie - Zrównoważony Rozwój Biznesu (CSR/ESG).
Na laureatów 18. edycji konkursu czekają również 2 kategorie specjalne „Superlodołamacz” i „Lodołamacz Specjalny”.
Kandydaci mogą zgłaszać się we wszystkich kategoriach poprzez wypełnienie i przesłanie formularza zgłoszeniowego, który znajduje się na stronie internetowej www.lodolamacze.info.pl. Etap zbierania nominacji trwa do 15 sierpnia. We wrześniu odbędą się cztery regionalne rozstrzygnięcia konkursu. Prestiżową nagrodą Lodołamacza 2023 zostaną wyróżniane firmy podczas uroczystej gali, która odbędzie się 12 października 2023 roku w Zamku Królewskim w Warszawie.
W ubiegłorocznej edycji wzięło udział 408 pracodawców z całego kraju, wręczono łącznie 83 nagrody oraz 4 wyróżnienia.
Projekt Lodołamacze 2023 jest dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Zobacz wideo: Otwarcie Centrum Pomocy Psychologicznej UKW
