Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa ogłosiła bowiem konkurs na opracowanie projektu rozwoju terenów wiejskich. Do składania wniosków uprawnione zostały: gminy wiejskie, miejsko-wiejskie, związki międzygminne, fundacje, stowarzyszenia oraz inne organizacje pozarządowe. Wniosek złożyła też gmina Golub-Dobrzyń, ale ... nie sama. Do opracowywania projektu wójt Edward Dębiec zaprosił gminę Radomin, Kowalewo Pomorskie, Zbójno, Ciechocin oraz Wąpielsk. Propozycji przygotowania międzygminnego projektu nie przyjął tylko Radomin. Pozostali zaangażowali się w przedsięwzięcie. Wnioskodawca, czyli gmina Golub-Dobrzyń przygotowała projekt pn. "Stworzenie efektywnej struktury organizacyjnej i spójnej strategii rozwoju 5 gmin dorzecza Drwęcy". Zakłada on m.in. organizowanie spotkań, szkoleń, wykonanie ekspertyz i opracowanie strategii rozwoju pięciu gmin. Na ten cel, w ramach I schematu programu "Leader +", gmina otrzymała 70 tysięcy złotych. Wydano już pierwsze pieniądze. W Gminnym Ośrodku Rekreacji "Grodno" w Nowogrodzie (gmina Golub-Dobrzyń) rozpoczęło się szkolenie grupy 50 osób reprezentujących gminę Zbójno, Wąpielsk, Kowalewo Pomorskie, Golub-Dobrzyń i Ciechocin. Oprócz przedstawicieli samorządów w spotkaniach biorą udział członkowie towarzystw, stowarzyszeń, kółek rolniczych i ochotniczych straży pożarnych działających w gminach, które realizują projekt. Tematyka szkolenia obejmuje zagadnienia dotyczące efektywnego współdziałania samorządów, organizacji pozarządowych, sektora biznesowego w zakresie opracowania spójnej strategii rozwoju obszaru objętego projektem. Uczestnicy spotkań poznają też zasady partnerstwa publiczno-prywatnego i metody opracowania strategii. Szkolenie zakończy się 8 lutego.
Nasze gminy będą też mogły wziąć udział w II schemacie programu "Leader +". Zostanie on uruchomiony najprawdopodobniej jeszcze w tym roku. Pięć gmin dorzecza Drwęcy zyska szansę na pozyskanie 750 tys. złotych na realizację projektów zapisanych w strategii rozwoju, opracowanej w ramach I schematu. Pieniądze będą mogły być wydane na tzw. inwestycje miękkie, czyli przede wszystkim promocję, reklamę, organizowanie imprez, dotacje dla lokalnych organizacji.
Lokalni liderzy pracują
(kk)
Jak efektywnie współdziałać z samorządami, na co mogą liczyć organizacje pozarządowe i co powinno być priorytetowym założeniem rozwoju obszarów wiejskich? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań starają się poznać reprezentanci pięciu gmin z naszego terenu, które biorą udział w "Pilotażowym Programie LEADER +".