Po raz pierwszy taki system recyklingu odzieży został zaprezentowany w sklepie przez sprzedawcę mody. Klienci mogą obejrzeć maszynę wielkości kontenera, która przetwarza stare tkaniny w coś nowego.
"Jest to część większego planu - naszą ambicją jest osiągnięcie pełnego obiegu i pozytywnego klimatu. Pracujemy nad wieloma ekscytującymi projektami, aby osiągnąć ten cel" - tłumaczyła niedawno sieć.
- Musimy wprowadzać innowacje w zakresie materiałów i procesów, jednocześnie inspirując klientów do jak najdłuższego użytkowania ich odzieży - tłumaczyło dalej H&M.
Może to Cię również zainteresuje...
H&M rozdrabnia stare ubrania i przędzie nowe
Looop wykorzystuje technikę, która polega na rozkładaniu i składaniu starych ubrań w nowe. Odzież jest czyszczona, rozdrabniana na włókna i przędzona w nową przędzę, która jest następnie dziana w nowe ubrania.
Jak żyć ekologicznie i zdrowo - radzą eksperci WWF Polska [galeria]
Jak zaznaczała sieć, podczas procesu należy dodać niektóre surowce pierwotne pozyskiwane w sposób zrównoważony, jednak starają się, aby ich udział był jak najmniejszy. System nie wykorzystuje wody ani chemikaliów, dzięki czemu ma znacznie mniejszy wpływ na środowisko niż przy produkcji odzieży od podstaw.
Dochód z opłaty przeznaczą na dalsze badania
Przypomnijmy, w 2013 r. H&M zostało pierwszym sprzedawcą odzieży z globalnym programem zbiórki odzieży. System recyklingu odzieży Looop to kolejny krok.
Ile coś takiego kosztuje klienta? Za 100 koron szwedzkich członkowie tego klubu lojalnościowego mogą użyć Looop, aby zmienić swój stary strój w nowy. Dla osób niebędących członkami opłata wynosi 150 koron szwedzkich. Cały dochód przeznaczony jest na projekty związane z badaniami materiałów.
"Do 2030 roku dążymy do tego, aby wszystkie nasze materiały były poddawane recyklingowi lub pozyskiwane w bardziej zrównoważony sposób, co w 2019 roku wyniosło 57 proc." - zapowiada sieć.
Looop jest tworzony przez fundację non-profit H&M Foundation wraz z partnerem badawczym HKRITA (The Hong Kong Research Institute of Textiles and Apparel) oraz firmą zajmującą się przędzalnią przędzy z Hongkongu - Novetex Textiles.
