Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubicie modne ciuchy? Mamy dla was złe wiadomości. Urzędnicy będą nas zniechęcać

opr. xawi
Andrzej Banas
Moda nie ma zmieniać się tak szybko a ubrania maja mieć mniej szwów. Nowe pomysły unijnych urzędników.

Z intencjami trudno dyskutować. Odzież, obuwie i tekstylia domowe powodują zanieczyszczenie wody, emisje gazów cieplarnianych i powstawanie odpadów. Ciągle zmieniające się tendencje i łatwa dostępność ubrań w niskich cenach prowadzi do wyrzucanych milionów sztuk odzieży każdego roku.

Złowieszczy polar

Do produkcji tekstyliów potrzeba dużo wody oraz gruntów pod uprawę bawełny i innych włókien. Szacuje się, że w 2015 r. światowy przemysł włókienniczy i odzieżowy wykorzystał 79 mld metrów sześciennych wody, podczas gdy potrzeby całej gospodarki UE wyniosły w 2017 r. 266 mld metrów sześciennych.

Produkcja jednego T-shirtu pochłania 2700 litrów wody słodkiej, czyli ilość wystarczającą jednej osobie na 2,5 roku.

Przemysł tekstyliów odpowiada za ok. 20 proc. globalnego zanieczyszczenia czystej wody w wyniku farbowania i wykańczania produktów. Co roku do mórz i oceanów trafia szacunkowo pół miliona ton mikrowłókien uwalnianych w trakcie prania syntetyków. Pranie odzieży syntetycznej odpowiada za 35 proc. pierwotnych mikrodrobin plastiku uwalnianych do środowiska. Podczas prania ubrań z poliestru może dojść do uwolnienia 700 000.

Ubrania za tanie?

Branża odzieżowa odpowiada za 10% światowych emisji dwutlenku węgla – to więcej niż emisje pochodzące z przelotów międzynarodowych i żeglugi morskiej łącznie. Według Europejskiej Agencji Środowiska zakupy tekstyliów w UE w 2017 r. spowodowały około 654 kg emisji CO2 na osobę.

Od 1996 r. ilość odzieży kupowanej w UE na osobę wzrosła o 40 proc. po gwałtownym spadku cen, co skróciło okres użytkowania ubrań.

Europejczycy kupują co roku prawie 26 kg i usuwają około 11 kg tekstyliów.

Ubrania używane są głównie spalane lub składowane (87 proc.). Na całym świecie mniej niż 1 proc. odzieży poddaje się recyklingowi jako odzież, częściowo ze względu na nieodpowiednią technologię.

Normy na szwy i zamki błyskawiczne

W lutym 2021 r. posłowie do PE przegłosowali rezolucję w sprawie gospodarki o obiegu zamkniętym. W ramach tego planu Komisja Europejska przedstawiła w ubiegłym roku nową strategię - tekstylia mają być trwalsze, naprawialne, nadające się do ponownego użycia i recyklingu. Od 2025 r. państwa Unii będą zobowiązane do oddzielnego zbierania wyrobów tekstylnych.
Ale co to oznacza w praktyce? Na przykład zamki błyskawiczne, zapięcia i inne elementy szycia powinny być łatwe do odłączenia, a liczba szwów ma być zmniejszana, aby ułatwić recykling. W dokumentach Komisji znajdujemy również zapis, że odzież ma być wytwarzana przy „poszanowaniu praw społecznych”. Wprowadzone mają być również odgórne przepisy, które ukrócić mają sezonowe zmiany mody.

Jedno jest zatem pewne. Czas tanich tekstyliów dobiega właśnie końca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co włożyć, a czego unikać w koszyku wielkanocnym?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska