Jak informowaliśmy, władze Lubrańca wystąpiły do Gminy Żydowskiej we Wrocławiu z propozycją, by ta sprzedała synagogę, która od lat jest siedzibą Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury. Chodzi o to, że kończy się umowa na użyczenie tego obiektu, a dalsze warunki najmu synagogi przedstawione przez wlaściciela są, zdaniem władz Lubrańca, nie do przyjęcia.
Propozycja przyjęta
Gmina Żydowska zaproponowała bowiem od przyszłego roku czynsz w wysokości 10 zł za metr kwadratowy. Jako, że budynek ma dużą kubaturę, koszty najmu byłyby ogromne. Dlatego władze Lubrańca złożyły propozycję Gminie Żydowskiej, że kupią synagogę wraz z działką, na której obiekt stoi. - Po wielomiesięcznych negocjacjach i wycenie obiektu propozycja nasza została przyjęta - mówi Krzysztof Wrzesiński.
Jak się dowiedzieliśmy w Urzędzie Miasta i Gminy, Gmina Żydowska sprzeda lubranieckiemu samorządowi synagogę wraz z działką za 500 tysięcy złotych. Ta należność ma być jednak rozłożona na pięć lat, co nie pozostaje bez znaczenia dla stanu finansów samorządu Lubrańca. - Do podpisania aktu notarialnego dojdzie jeszcze w tym roku - poinformował nas burmistrz Krzysztof Wrzesiński. - Wcześniej jednak podpiszemy z Gminą Żydowską odpowiednie porozumienie.
Korzyści z transakcji
Dla władz Lubrańca ta transakcja będzie korzystna z kilku względów. Po pierwsze - nie trzeba będzie szukać nowego miejsca ani budować siedziby dla Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury. Placówka ta więc będzie mogła dalej bez zakłóceń prowadzić swoją działalność , bo przenosiny jej już nie grożą.
Po wtóre - gdy obiekt stanie się własnością samorządu Lubrańca, władze będą mogły starać się o pieniądze z zewnątrz np. z funduszy unijnych na przeprowadzenie większego remontu. - Teraz, gdy budynek jest tylko w użyczeniu, nie jest to możliwe - podkreśla burmistrz Wrzesiński.
Działki na Brzezinie
Sprawa synagogi nie jest jedyną, wymagającą uregulowania pomiędzy Gminą Żydowską a władzami Lubrańca. Do załatwienia jest także między innymi kwestia działek na Brzezinie po byłym cmentarzu żydowskim i działki na Starym Rynku.
W pierwszym przypadku władze Lubrańca zaoferowały Gminie Żydowskiej zwrot, w drugim rekompensatę. Niewykluczone jednak, że w zamian za wieloletnie utrzymywanie terenów na Brzezinie rekompensata za grunty na Starym Rynku będzie niższa.