Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W byłej synagodze w Gniewkowie powstaje klub muzyczny GramOffOn

(dan)
To budynek z 1880 roku. W trakcie wojny wnętrza synagogi zostały zniszczone. Po wojnie pełniła funkcje hali sportowej. W ostatnich latach gmach przeszedł modernizację. Miał pełnić funkcję muzeum. Ostatecznie nic z tego nie wyszło.
To budynek z 1880 roku. W trakcie wojny wnętrza synagogi zostały zniszczone. Po wojnie pełniła funkcje hali sportowej. W ostatnich latach gmach przeszedł modernizację. Miał pełnić funkcję muzeum. Ostatecznie nic z tego nie wyszło. Archiwum
W najbliższą sobotę w Gniewkowie nastąpi wielkie otwarcie klubu muzycznego GramOffOn. Będzie się on mieścił w budynku dawnej synagogi żydowskiej przy ulicy Podgórnej 2.

To budynek z 1880 roku. W trakcie wojny wnętrza synagogi zostały zniszczone. Po wojnie pełniła funkcje hali sportowej. W ostatnich latach gmach przeszedł modernizację. Miał pełnić funkcję muzeum. Ostatecznie nic z tego nie wyszło.

- W tym roku dwukrotnie wystąpiłem do Związku Gmin Żydowskich w Polsce z propozycją współpracy w zakresie podjęcia działań mających na celu uczynienie z budynku dawnej synagogi miejsca pamięci, ale niestety nie spotkało się to z zainteresowaniem z ich strony - zdradza dyrektor MGOKSiR Paweł Mikuszewski.

W budynku od czasu do czasu organizowane były spotkania, wystawy lub koncerty. Od teraz to miejsce ma tętnić życiem. Mieścić się tu będzie bowiem klub muzyczny GramOffOn.

Z taką inicjatywą wyszedł dyrektor MGOKSiR Paweł Mikuszewski.

- Gniewkowo to miejscowość o dość dużym potencjale kulturalnym, a na pewno muzycznym. Bardzo dobrze funkcjonujące Studio Nagrań "Bunkier" oraz nieodpłatna sala prób dla lokalnych zespołów gromadzi miejscowy świat muzyczny wokół ośrodka kultury. Sam jako mieszkaniec Gniewkowa od dawna ubolewałem nad tym, że brakuje miejsca, gdzie w spokoju można by było posłuchać dobrej muzyki, jeszcze lepiej na żywo, spotkać się ze znajomymi i przyjemnie spędzić czas - podkreśla dyrektor ośrodka kultury.

Paweł Mikuszewski zdradza, że przyjmując propozycję burmistrza Gniewkowa Adama Straszyńskiego na kierowanie działalnością ośrodka kultury, przedstawił mu plan działania na najbliższe 3 lata. Bardzo ważnym elementem była propozycja zagospodarowania budynku po dawnej synagodze.

- Nieużytkowany budynek niszczał, przeprowadzenie jakichkolwiek inwestycji ze środków publicznych jest niemożliwe ze względu na nieuregulowany status prawny. Aż żal było patrzeć - wyznaje.

W lipcu zrodził się pomysł na wykorzystanie tego miejsca.

- Zapoznałem pracowników z moją wizją klubu muzyczno-artystycznego, podjęliśmy wspólnie dyskusję w zakresie sposobu jego funkcjonowania i oto właśnie otwieramy GramOffOn. Bardzo mnie cieszy, że zarówno Adam Warakomski, jak i Tomek Gremplewski całkowicie się zaangażowali we wszystkie sprawy organizacyjne związane z powstaniem klubu. Nazwa jest pomysłem Adama. Pierwotnie miał być GOK-ON, ale podczas któregoś spotkania Adam pokazał nam swoją propozycję wraz ze szkicem logo. I to był strzał w "10". Projekt graficzny jest autorstwa Magdy Głani - zdradza dyrektor.

W byłej synagodze w Gniewkowie powstaje klub muzyczny GramOffOn

- Powstanie tego klubu niesie ze sobą dużo korzyści dla mieszkańców Gniewkowa. Będzie to jedno stałe miejsce regularnej działalności w zakresie koncertów, wydarzeń i spotkań wszystkich, którym bliska jest kultura i rekreacja. Podstawowy profil to właśnie organizacja koncertów, wieczorów tematycznych, przedstawień teatralnych oraz wielu innych wydarzeń. Przy okazji będzie można fantastycznie spędzić czas ze znajomymi, porozmawiać, posłuchać i doświadczyć żywej kultury - przekonuje Paweł Mikuszewski.

Wielkie otwarcie klubu GramOffOn odbędzie się w najbliższą sobotę. Wystąpi zespołu EGO. Początek o godzinie 19.

W gminie Gniewkowo zainaugurowano program "Jedno dziecko - jedno drzewo". W Zajezierzu młodzi rodzice posadzili prawie 50 dębów i lip. Akcja skierowana była do rodziców, których dzieci urodziły się w 2018 i w 2019 roku. Każdy z nich mógł posadzić w Zajezierzu dąb lub lipę i w ten sposób upamiętnić narodzenie swoich potomków.Drzewa sadzili głównie mieszkańcy gminy Gniewkowo. Zgłosiła się jednak również jedna rodzina z gminy Pakość. Przybyli sadzili drzewa razem ze swoimi rodzinami. Aktywnie pomagali też dziadkowie i dzieci. Na młodych drzewkach zawieszano małe tabliczki z imieniem dziecka, inicjałem nazwiska oraz datą urodzenia.- Super pomysł. Wzięliśmy udział w tej akcji, bo to wspaniała pamiątka związana z narodzeniem naszego dziecka - mówi Daria Byrszel z Suchatówki, która drzewko sadziła wspólnie z mężem Arkadiuszem i synkiem Igorem. - Mieszkamy niedaleko, więc będziemy to miejsce odwiedzać bardzo często. Będziemy doglądać i podlewać nasze drzewko - zapewniają.Natomiast burmistrz Gniewkowa Adam Straszyński zapewnił nas, że akcja będzie kontynuowana w kolejnych latach.

Urodziły im się dzieci. W Zajezierzu posadzili drzewa na pam...

Dziś, 27 września, na Rynku w Gniewkowie odbył się festyn ekologiczny. Natomiast na dachu ratusza zamontowano... ule.Przed festynem na dachu gniewkowskiego ratusza otwarto pasiekę uli. - Pszczoły są nam bardzo potrzebne, a niestety umierają w bardzo szybkim tempie. Mam nadzieję, że pszczoły z naszej pasieki będą zapylały nasze drzewa i krzewy, a w Gniewkowie będzie kolorowo i ekologicznie - mówił w trakcie festynu burmistrz Gniewkowa Adam Straszyński. Podkreślmy, że ule już są, a pszczoły zamieszkać w nich mają w przyszłym roku.- Od 2020 roku każdy z nas będzie już musiał segregować śmieci - przypominał burmistrz. Organizatorzy festynu zachęcali więc tych, którzy jeszcze nie segregują odpadów, by powoli zaczęli wprowadzać zmiany w swoich domach. Każdy, kto przyniósł ze sobą nakrętki, plastikowe butelki, makulaturę, puszki lub baterię, wracał z upominkiem. W trakcie festynu organizowano konkursy z nagrodami. Sporo działo się między innymi przy stoiskach: punktu edukacji ekologicznej z Balczewa, Nadleśnictwa Gniewkowo czy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Przy tym ostatnim zachęcano do korzystania z programu "Czyste powietrze". Mieszkańcy mogli dowiedzieć się między innymi jak uzyskać dofinansowanie na wymianę starych pieców na bardziej ekologiczne.Sporym zainteresowaniem cieszył się konkurs na najpiękniejsze prace plastyczne wykonane z odpadów. Dzieci wykazały się niezwykłą kreatywnością. Nas urzekł najbardziej motocykl wykonany ze starych opon, który stworzyli Antek, Kacper i Maciej - uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Wierzchosławicach.

Festyn ekologiczny na Rynku. Ule na ratuszu. Dzieje się w Gn...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska