Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

LUBRANIEC> Obchody 70-rocznicy zbrodni katyńskiej z listem od nieżyjącego prezydenta

(goz)
Lubraniec uczcił 70-tą rocznicę Zbrodni Katyńskiej i tragiczną śmierć prezydenta Lecha Kaczyńskiego i towarzyszących mu osób pod Smoleńskiem.

Najpierw w kościele p.w. Jana Chrzciciela w Lubrańcu rozpoczęła się msza święta, w której uczestniczyli uczniowie wszystkich szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich. Licznie przybyli mieszkańcy naszej gminy oraz delegacje z zakładów pracy, straży pożarnych, organizacji społecznych i politycznych. Zebrani z uwagą i w skupieniu uczestniczyli w modlitwie za pomordowanych przed 70-ciu laty i za tych, którzy zginęli w sobotniej tragedii.

Po mszy wszyscy przeszli pod pomnik Poległym za Wolną i Niepodległą Polskę, gdzie złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze. Burmistrz Krzysztof Wrzesiński w krótkiej refleksji przekazał zebranym, że te dwa tragiczne dla naszego Narodu wydarzenia , powinny zmobilizować nas do postrzegania drugiego człowieka przez pryzmat jego rzeczywistych dokonań. - Śmierć tylu wybitnych Polaków przypieczętowała bowiem światu i nam wszystkim, sens takich wartości jak patriotyzm, prawda i dążenie do wolności - mówił.

W Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury uczniowie Publicznego Gimnazjum w Lubrańcu zaprezentowali wzruszający program słowno- muzyczny o tematyce katyńskiej. Przed występem młodzieży, burmistrz Krzysztof Wrzesiński odczytał list ... prezydenta Lecha Kaczyńskiego skierowany do mieszkańców gminy w związku z rocznicą Zbrodni Katyńskiej. Prezydent Lech Kaczyński podpisał ten list w dniu 9 kwietnia 2010 roku i objął patronatem obchodzone w naszym mieście uroczystości.

Prowadząca część artystyczną pani dyrektor MGOK Anna Stawicka odczytała życiorys Szymona Zaleskiego, nauczyciela szkoły w Dąbiu Kujawskim, zamordowanego w 1940 roku w Katyniu.

Uczniowie w swoim występie wykorzystali oprócz poezji patriotycznej utwory muzyczne Tomasza Makowieckiego oraz barda Solidarności nieżyjącego już Jacka Kaczmarskiego. Następnie wszyscy w skupieniu i zadumie obejrzeli film dokumentalny "Zbrodnia katyńska", traktujący o agresji sowieckiej na Polskę w 1939 roku oraz zbrodniach NKWD wobec narodu polskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska