Przygoda z haftowaniem zaczęła się gdy pan Henryk stracił wzrok, po tym jak oko zaatakowała jaskra. Przeszedł na rentę. Czasu było sporo. - Jakiegoś dnia przyszła sąsiadka. Pokazała, że robi coś takiego. Podpatrzyłem. Posłuchałem wskazówek i... haftuję już blisko 30 lat.
Gdy miał radioterapię, haftował Bitwę pod Grunwaldem
Najpierw były małe formy. Z czasem obrazy się powiększały. W swojej kolekcji Henryk Linkner ma prace związane z wydarzeniami historycznymi. Wśród nich: Bitwa pod Grunwaldem, którą haftował gdy był poddany terapii onkologicznej, Hołd Pruski, Kościuszko pod Racławicami. To są dzieła, które pochłaniają najwięcej czasu. Nawet...rok. - Te właśnie dają dużo przyjemności, sprawiają najwięcej satysfakcji gdy je ukończę - dodaje grudziądzanin. - Obliczyłem, że średnio na taką wielkoformatową pracę potrzebuję około 2200 godzin. Są też inne motywy: ptaków, koni, portrety, kwiaty, związane z religią.
Senior, nie ukrywa że to że nie widzi na jedno oko jest utrudnieniem. - Ale już się przyzwyczaiłem. Rak mnie nie złamał, to tym bardziej igła mnie nie złamie - swoją dewizę prezentuje 71-latek.
Wystawa dla sąsiadów z działek
Haftowanie pan Henryk traktuje jako hobby. - Robię to by nie nudzić się, nie liczyć lat i nie myśleć o chorobie - zdradza. - Jeśli jest pogoda pracuję na działce. I właśnie dla swoich sąsiadów z ogródków działkowych zorganizował małą wystawę. Jak przyznają, długo musieli namawiać pana Henryka, by pochwalił się tymi dziełami. - To naprawdę piękne obrazy - mówią nam oglądający.
Senior ma żelazną zasadę.
- Nie sprzedaję obrazów. Jeśli ktoś chce, to po prostu otrzymuje je w zamian za zakup nici potrzebnych do wykonania pracy - zaznacza Henryk Linkner.
71-latek twierdzi, że być może w tej mało męskiej pasji, odnalazł się dzięki genom. - Mój ojciec był krawcem - uzasadnia.
Youtuber spod Grudziądza. Jego filmy obejrzało 3,5 mln widzó...
