Z ustaleń śledczych wynika, że przestępcy trudnili się m. in. fikcyjnym obrotem odpadami, fałszowaniem dokumentacji oraz oszustwami podatkowymi.
- W procederze wykorzystywano nierzetelne Karty Przekazania Odpadów, ukrywając rzeczywiste miejsca ich składowania i transportu. Grupa miała również na koncie poważne przestępstwa skarbowe, związane z wyłudzaniem podatku VAT i CIT - wyjaśnia podkom. Krzysztof Wrześniowski, rzecznik prasowy Centralnego Biura Śledczego Policji.
Działania z udziałem były prowadzone z pod nadzorem Prokuratury Krajowej w Łodzi. Policjantów z CBŚP w Bydgoszczy wspierali funkcjonariusze Zespołów Specjalnych CBŚP oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. Zaangażowano również przedstawicieli Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie oraz inspektorów WIOŚ z Bydgoszczy i GIOŚ z Warszawy.
Do tej pory przeprowadzili 14 akcji, w trakcie których zatrzymali łącznie 46 osób.
- Wśród zatrzymanych znajduje się osoba, która wystawiła ponad 600 fikcyjnych faktur VAT na ponad 11 milionów złotych. Inni podejrzani nielegalnie przewozili odpady niebezpieczne, w tym rakotwórcze, na składowiska przeznaczone wyłącznie dla odpadów innych niż niebezpieczne - uzupełnia Krzysztof Wrześniowski.
Śledczy nie mają wątpliwości: - Mamy do czynienia z działalnością o szerokiej skali. Prokuratura postawiła łącznie ponad 17 tysięcy zarzutów. Czterem osobom zarzucono kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, 44 udział w tej grupie, a 15 – pranie brudnych pieniędzy. Dodatkowo podejrzani odpowiedzą za naruszenia przepisów środowiskowych i fałszowanie dokumentów.
Na wniosek prokuratora, wobec 13 podejrzanych sąd zastosował tymczasowy areszt.
