Magnesy neodymowe mają ogromną moc przyciągania i mogą utrzymać przedmioty ważące nawet kilkaset razy więcej niż one same. Ten rodzaj magnesu wykonany jest z neodymu, żelaza i boru poprzez sprasowanie ze sobą sproszkowanych metali i przepuszczanie przez nie pola magnetycznego w podwyższonej temperaturze.
Niszczyciel dysków
Na rynku jest ich coraz więcej – służą na przykład do poszukiwania elementów metalowych w wodzie oraz jako pomoce edukacyjne.
Niewłaściwe opakowanie może prowadzić do wielu problemów. Chodzi nie tylko o zakłócenia pracy maszyn sortujących przesyłki albo przylgnięcie do metalowych części samochodów oraz innych metalowych przesyłek. Źle zapakowany magnes neodymowy może uszkodzić przedmioty w innych paczkach – rozmagnesować karty kredytowe, dyski twarde, monitory itp.
O ile w przypadku krajowych przesyłek firmy kurierskie nie stosują zwykle osobnych wytycznych do magnesów, to już przesyłki międzynarodowe, zwłaszcza lotnicze, mogą wiązać się z dużymi nieprzyjemnościami.
Pomoże ci kompas
Sprawę przewozu magnesów regulują przepisami IATA dotyczącymi bezpiecznego transportu drogą powietrzną. Przepisy te wymagają, aby w odległości 1 metra wychylenie kompasu w kierunku paczki było nie większe niż 1 stopień.
Według przepisów brytyjskiej Royal Mail Natężenie pola magnesu nie może być większe niż 0,159 A/m (0,002 gausa) w odległości 2,1 metra od zewnętrznej strony paczki. Niezbędne jest zatem stosowanie specjalnych ekranów, które spełniają ten wymóg. Magnesy "powinny być owinięte w miękkie opakowanie o grubości co najmniej 2 cm wokół każdego przedmiotu".
Według normy IATA 953, jeśli w paczce znajduje się więcej magnesów, polaryzacja poszczególnych jednostek powinna być przeciwstawna. Ścisłe normy wymagają od firmy specjalnych szkoleń dla pracowników pakujących, podobnie jak w przypadku innych przesyłek niebezpiecznych. Przy transporcie lotniczym magnesy neodymowe z zasady traktowane są jako towary niebezpieczne.
Test spinacza
W jaki sposób w domowych warunkach sprawdzić, czy nasza paczka spełnia normy? Najprostsza metodą jest przyłożenie do opakowania spinacza do papieru. Nie powinien on przylgnąć do właściwie zapakowanej paczki. Jeśli chcesz być jeszcze ostrzejszy, możesz przechylić paczkę pod kątem np. 45 stopni i zobaczyć, czy spinacz ślizga się po powierzchni.
Tylko w USA każdego roku notuje się kilkadziesiąt poważnych wypadków związanych z magnesami neodymowymi. Większość z nich dotyczy zabawek dziecięcych.
