Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mają po 100 i więcej lat. Rówieśnicy Niepodległej Polski w powiecie inowrocławskim

Jan Szczutkowski
102-letnia inowrocławianka Władysława Szajbe w otoczeniu najbliższych
102-letnia inowrocławianka Władysława Szajbe w otoczeniu najbliższych Jan Szczutkowski/Archiwum
Są żywymi kronikami minionych dziesięcioleci, składającymi się na historię odrodzonej Polski.

Samorząd województwa w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę uhonorował w sposób szczególny osoby urodzone w 1918 r. i wcześniej. 89 z nich wręczono medale Unitas Durat Palatinatus Cuiaviana-Pomeraniensis, wybite specjalnie z okazji tego podniosłego wydarzenia.

Dzieciństwo i młodość sędziwych mieszkańców woj. kujawsko-pomorskiego, w tym kilkunastu kobiet z pow. inowrocławskiego, przypadała na lata II Rzeczpospolitej. Ich historie to po prostu żywe kroniki minionych lat, w tym dotyczące m.in. okropności II wojny światowej i jej skutków oraz transformacji ustrojowej.

Na podkreślenie zasługuje fakt, że największą wartością sędziwych dziś Kujawianek były ich związki z rodziną, przede wszystkim godzenie prowadzenia domu i wychowywanie dzieci.

- Historię życia ukochanej babci spisała i zilustrowała zdjęciami wnuczka Beata Kotlarek - mówi Małgorzata, synowa 102-letniej inowrocławianki Władysławy Szajbe. Pani Władysława wraz z mężem wychowała pięcioro dzieci. Kiedy została mamą, trzymała dom w garści. I miała w sobie jakiś rodzaj dumy, która nie pozwoliła jej okazywać słabości Doczekała się 13 wnucząt i 16 prawnucząt. Mieszka z synem Markiem i synową Małgorzatą. Interesuje się sytuacją w kraju i na świecie. Wiadomości czerpie z telewizji i łamów „Pomorskiej”. Nasza gazeta w rodzinie Szajbów jest prenumerowana już od kilkudziesięciu lat.

Najstarszą mieszkanką naszego powiatu jest 106-letnia Helena Zaranek z Konar (gm. Dąbrowa Biskupia). Mieszka u córki. Najbliższych zaraża pogodą ducha. Gdy nasz reporter przeprowadzał wywiad z panią Heleną, w pewnym momencie zaproponowała mu... taniec. Jest dość samodzielna. Pięć lat spędziła na robotach w Niemczech. Tam poznała swojego przyszłego męża Szczepana. Zaraz po zakończeniu wojny, w obozie przejściowym, wzięli ślub.

W gronie sędziwych mieszkanek pow. inowrocławskiego widnieją również nazwiska Marii Łucewicz (105 lat) z Janikowa, Władysławy Stępień (104) z Inowrocławia, Heleny Stanek (103) z Sokolnik (gm. Kruszwica), Marii Kuśnierz (103) z Rojewa, Weroniki Gerts (102), Kazimiery Fladen (101) z Inowrocławia, Kazimiery Ciesielskiej (101) z Trląga (gm. Janikowo), Sabiny Piekarz (100), Eleonory Mentkowskiej (100) z Inowrocławia, Pelagii Szuflady (100) z Radłowa (gm. Pakość) i Janiny Wojciechowskiej (100) z Pakości.

Flesz - 12 listopad dniem wolnym od pracy. Kto pracuje?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska