Co z ulicą Lecha Kaczyńskiego? Trzaskowski: W tej chwili nie ma zgody radnych
Małgorzata i Zbigniew Augustynowie z powiatu wąbrzeskiego zwyciężyli w konkursie "Agricola - Syn Ziemi"
Małgorzata i Zbigniew Augustynowie z Osieczka w gminie Książki w powiecie wąbrzeskim zajęli 1. miejsce w kategorii rolnictwo tradycyjne w konkursie "Agricola - Syn Ziemi" dla przedsiębiorczych i aktywnych społecznie rolników, który był organizowany po raz piąty przez Urząd Marszałkowski w Toruniu we współpracy z Kujawsko-Pomorską Izbą Rolniczą w Przysieku.
W czwartek, 10 grudnia w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu rolnicy Małgorzata i Zbigniew Augustynowie wraz z pozostałymi laureatami V edycji konkursu "Agricola - Syn Ziemi" otrzymali nagrody. Rolnikom z powiatu wąbrzeskiego, którzy zajęli 1. miejsce, wręczono nagrodę finansową w wysokości 10 tys. zł oraz okolicznościową statuetkę.
Małgorzata i Zbigniew Augustynowie cenią sobie tradycyjne, rodzinne gospodarstwa
Zbigniew Augustyn już w zeszłym roku próbował wziąć udział w konkursie "Agricola - Syn Ziemi". Wiele o nim słyszał podczas spotkań członków Izb Rolniczych, których także jest członkiem, ale słyszał także od kuzynostwa, które w poprzednich latach starało się wygrać ten konkurs. - Dowiadywałem się o regulamin, jakie trzeba spełnić wymogi, kryteria - mówi nam Zbigniew Augustyn. Jak się okazało, nie tylko je spełnił, ale zajął wraz z małżonką 1. miejsce.
Czym zatem wyróżniają się rolnicy z Osieczka? Otóż wizytówką prowadzonego przez nich gospodarstwa rolnego jest hodowla bydła mięsnego rasy limousin (ok. 40 szt.) w systemie wolnowybiegowym, pastwiskowym, z dostępem do budynku zaopatrującego zwierzęta w wodę i pasze. Ponadto Augustynowie hodują tradycyjne polskie rasy trzody chlewnej, wielką białą polską i polską białą zwisłouchą, która to hodowla jest jednak teraz ograniczona ze względu na ceny, które są drastycznie niskie, bo wynoszą 3 zł za kilogram. Co więcej, Augustynowie przygotowują się do kolejnej hodowli - hodowli rasy zachowawczej złotnickiej pstrej. - Jest taki zamiar, ale w tej chwili nie ma bezpośredniego odbiorcy tego produktu. Jest to nasz rodziny produkt rasa złotnicka pstra, rasa zachowawcza i chciałem to kontynuować, ale w tej chwili nie ma takiej możliwości, bo nie ma odbiorcy detalicznego, przedsiębiorstw, które były zainteresowane. Cena jest drastycznie niska - mówi nam Zbigniew Augustyn. Oprócz bydła mięsnego, rolnicy z Osieczka hodują także bydło mleczne.
Dużą uwagę Augustynowie przywiązują do tradycji, dzięki czemu zresztą wygrali konkurs w kategorii rolnictwo tradycyjne. Z tej przyczyny wciąż wykorzystują rodzinny młyn do produkcji mąki do wypieku chleba.
- Jestem zwolennikiem tradycyjnego i rodzinnego gospodarstwa
- podkreśla Zbigniew Augustyn.
Gospodarstwo Małgorzaty i Zbigniewa Augustynów ma obecnie 37 ha. Na tych gruntach Małgorzata i Zbigniew Augustynowie uprawiają zboże i ziemniaki. Małżonkowie posiadają także mikroprzedsiębiorstwo, które sprzedaje pasze dla rolników i produkty dla ogrodu ekologicznego, w tym naturalne nawozy.
Warto podkreślić, że Zbigniew Augustyn jest nie tylko rolnikiem, ale także radnym sołeckim, delegatem Izby Rolniczej, członkiem grupy Banku Spółdzielczego, przewodniczącym rady rodziców w szkole w Gronowie. - Jestem społecznikiem i człowiekiem, który dofinansowuje różne olimpiady wiedzy rolniczej, m.in. która miała miejsce w Starostwie Powiatowym w Wąbrzeźnie. Wspierałem tą uroczystość gadżetami - mówi nam rolnik. Jak dodaje, także jego żona chętnie pomaga społecznie, m.in. piekąc ciasta na dożynki czy spotkania z dziećmi i seniorami. Rolnik Zbigniew Augustyn podkreśla: - Trzeba być oddanym dla społeczeństwa.
Konkurs "Agricola - Syn Ziemi" ma wyróżnić przedsiębiorczych i aktywnych społecznie rolników z województwa kujawsko-pomorskiego
Konkurs "Agricola - Syn Ziemi" ma na celu wyróżnić najbardziej przedsiębiorczych i aktywnych społecznie rolników z Kujaw i Pomorza, którzy uzyskują wysokie wyniki w produkcji rolnej, w codziennej pracy na roli i w gospodarstwie wykorzystują nowoczesne technologie, przestrzegają zasad ochrony środowiska, a także działają na rzecz społeczności wiejskiej.
- "Agricola - Syn Ziemi" to konkurs, w którym wybieramy wyróżniających się rolników, promując jednocześnie nowoczesne metody gospodarowania na wsi. Rolnictwo to element naszej regionalnej kultury i połączenie tradycji ze współczesności
- uważa marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.
W konkursie 2. miejsce w kategorii rolnictwo tradycyjne uzyskał Karol Janiszewski z powiatu lipnowskiego, a trzecie Kazimierz Zabłocki z powiatu żnińskiego.
W kategorii rolnictwo innowacyjne wybrano:
- I miejsce – Małgorzata i Artur Saganowscy (powiat bydgoski),
- II miejsce – Danuta i Sławomir Jabłońscy (powiat toruński),
- III miejsce – Dariusz Głowacki (powiat żniński).
Łącznie do konkursu wpłynęło 30 zgłoszeń.
