
Zamek bierzgłowski i park krajobrazowy
Około 17 km od centrum Torunia położony jest Zamek Bierzgłowski. Polecamy dotrzeć tam rowerem, gdyż do wsi prowadzi malownicza ścieżka rowerowa. Warownia została wybudowana przez Krzyżaków jeszcze w XIII wieku, ale do dziś zachowała się wieża bramna, brama wjazdowa oraz zamek górny. Obecnie w budynku mieści się Centrum Kultury Diecezji Toruńskiej. Sam obiekt otoczony jest parkiem krajobrazowym z początków XIX wieku. Można podziwiać w nim, obok kilkudziesięciu gatunków drzew, zrujnowany grobowiec rodziny Hosbachów, do których niegdyś należał zamek i wieś.

Sanktuarium w Byszewie niedaleko Koronowa
Byszewski kościół to prawdziwa architektoniczna perła pośród tutejszych wód i wzgórz – Rynny Jezior Byszewskich (16 akwenów na długości 30 km), którą łączy niewielka rzeczka Krówka (dawnej zwana Plitwicą). Sanktuarium Matki Bożej Królowej Krajny w Byszewie przyciąga turystów ciekawą historią, cennymi zabytkami, a teraz także niezwykłym widokiem. Od kilku lat na środku jeziora, tuz obok świątyni, unosi się kopia cudownego obrazu Matki Bożej.

Witraże w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rypinie
Wewnątrz kościoła znajduje się witraż o powierzchni 212 m2 przedstawiający Ostatnią Wieczerzę. Jest to jeden z największych sakralnych witraży w Europie. W bocznej nawie kościoła znajduje się nowy witraż o tej samej wielkości, co witraż główny. Przedstawia abstrakcyjna wizję stworzenia świata.

Taras widokowy Wisły im. Michała Kokota
Torunianie chętnie odwiedzają jezioro w Osieku, ale dla tych, którzy szukają spokojniejszego i bardziej kameralnego miejsca, polecamy taras widokowy nad Wisłą. Kilka lat temu we wsi Łęg-Osiek, około 25 km od Torunia, odnowiono punkt widokowy nad brzegiem rzeki. Znajdują się tam ławeczki, miejsce na rozpalenie ogniska czy grilla. Postawiono tam również figurę Chrystusa, a pod nią umieszczono kamień z nazwiskami tych, którzy zginęli na Wiśle.