Spis treści
Wigilia to po łacinie „czuwanie” i pierwotnie używano tego słowa dla oznaczenia nocnej straży, natomiast w kościołach chrześcijańskich mianem „wigilii” określano dzień poprzedzający wielkie święto, czyli w tym wypadku – narodziny Jezusa w Betlejem.
Dlaczego pasterka najczęściej o północy?
Kościoły chrześcijańskie obchodzą Wigilię po części dlatego, że wierzy się, że Jezus narodził się o północy. W wielu kościołach odbywają się dziś nabożeństwa wigilijne lub msze o północy. Mogą także organizować czuwania przy świecach, przedstawienia szopkowe lub śpiewać kolędy.
Tradycje wigilijne - łuski, sianko, dodatkowy talerz
W niektórych domach, np. podczas oczyszczania karpia, odkłada kilka łusek, a po Wigilii wkłada do portfela – ma to zapewnić dostatek. Oczywiście, na stole musi znaleźć się symboliczna garstka słomy lub siana.
Ponadto to również dodatkowe nakrycie przy wigilijnym stole - tradycja, którą wciąż kultywuje się w wielu domach. Nie wszyscy jednak wiedzą, skąd wywodzi się zwyczaj pozostawiania dodatkowej zastawy. Obecnie ma ona być zaproszeniem do wspólnego biesiadowania dla niezapowiedzianych przybyszów.
Inni tłumaczą, że pusty tależ należy uszykować dla zagubionego wędrowca, który 24 grudnia może zapukać do drzwi. Niezależnie od tego, kto — według przekazów — może w trakcie Wigilii niespodziewanie pojawić się w domach, zgodnie z tradycją, powinien zostać ugoszczony.
A teraz ciekawostka! Czego nie wolno robić w wigilę?
W wigilię nie wolno:
- kłócić się i płakać – może to sprowadzić smutek i gniew,
- a także być zapowiedzią roku pełnego konfliktów,
- zgodnie z przesądami wigilijnymi ABSOLUTNIE zabronione też są pranie i szycie!
12 dań, bo 12 apostołów
Według ludowych zwyczajów w czasie wigilii liczba potraw musiała mieć nieparzystą ilość, wedle tradycji katolickiej musiało ich być dwanaście, na pamiątkę 12 apostołów.
Przygotowując dania na świąteczny stół często sięgamy po przepisy naszych mam czy babć. Zachęcamy też do skorzystania z receptur na potrawy z Kujaw i Pomorza, wpisanych na ogólnopolską Listę Produktów Tradycyjnych.
Pyszne dania wigiline - proste przepisy
Co na świąteczny stół w 2022 roku polecają gospodynie z Kujaw i Pomorza? Same pyszności! Oto szybkie i bardzo proste przepisy na wigiliję - prezentujemy je w dalszej części artykułu.
