https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Malowidła są starsze?

(karp)
Historia malowideł jest bardzo ciekawa. Owiana  tajemnicą.
Historia malowideł jest bardzo ciekawa. Owiana tajemnicą. Andrzej Bartnak
Sprawa pochodzenia malowideł w nowskim magistracie zainteresowała wielu Czytelników. Informują nas oni, że są one znacznie starsze, niż o tym pisaliśmy.

     Kilka dni temu napisaliśmy o malowidłach przedstawiających cztery bramy w Nowem. Zapytaliśmy burmistrza oraz jednego z radnych, który pamięta czasy powstania magistratu. Z ich relacji wynika, że obrazy powstały w 1942 roku. Ich autorem był niemiecki architekt Voit.
     Nasi Czytelnicy odkrywają jednak kolejne fakty z historii nowskich malowideł.
     - Sprawa jest chyba bardziej skomplikowana, niż oceniają to pan burmistrz i radny - mówi jeden z Czytelników. - Nie dyskutuję z faktami przez nich podanymi. Przypomnę tylko, że wizerunek Bramy Gdańskiej istniał na długo przed 1942 rokiem. Była nawet fotografia tej bramy już w 1892 roku. Na mój nos, ów malarz w 1942 roku korzystał z tej fotografii.
     _W tej sprawie zwróciliśmy się do Urzędu Ochrony Zabytków w Bydgoszczy. Jak się dowiedzieliśmy, o wartości polichromii zadecyduje inspektor, który odwiedzi nowski magistrat.
     - _Obiekt pochodzi z XX wieku więc nie jest w naszym rejestrze
- mówi Iwona Brzozowska z Urzędu Ochrony Zabytków w Bydgoszczy. - Inspiracją do namalowania tych polichromii mogły być XIX wieczne fotografie. Nasz inspektor przy okazji odwiedzin w Nowem obejrzy malowidła, oceni ich wartość i zadecyduje czy je skatalogować.
     

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska