Chełmżyńskie stowarzyszenie "Homo homini" realizuje na terenie gminy projekt pt. "Wędrujące przedszkola". Pomysł jest autorstwa Ewy Czarneckiej, a realizują go: Justyna Błaszczyk, Jolanta Targosz, Wioletta Ostrowska i Katarzyna Ziółkowska.
W Głuchowie i Kończewicach
Do funkcjonujących dwóch oddziałów wędrującego przedszkola w Głuchowie i Kończewicach zapisano 70 maluchów. Zajęcia dla dzieci w wieku od 3 do 5 lat odbywają się dwa razy w tygodniu. Uczestniczą w nich razem ze swoimi mamami. - Dzieci uczą się piosenek i wierszyków, malują, rysują, lepią i wycinają. Do najbardziej oczekiwanych należą jednak zajęcia sportowe, które odbywają się w Kończewicach - informuje Ewa Czarnecka. Równolegle odbywa się szkolenie dla rodziców. - Mamusie na bieżąco są informowane czego mogą oczekiwać od swoich dzieci oraz jak im pomóc w przezwyciężaniu ewentualnych trudności.
**_Strażacy także
W Kończewicach w projekt "Wędrujących przedszkoli" włączyli się także miejscowi strażacy. Maluchy zobaczyły jak wygląda wóz bojowy, a następnie przelały to na papier. 12 takich dzieł pojawiło się na gminnym konkursie malarskim, za najlepszą uznano prace Patryka Chudzińskiego.
Z innych gmin
Chociaż przedszkola działają jedynie tylko w Głuchowie i Kończewicach to rodzice przywożą swoje pociechy z Papowa Biskupiego, Kijewa, Pigży, Zegartowic, Dębin oraz miasta Chełmży.
Do Nawry i Bielczyn
**W kwietniu przedszkole powędruje do Nawry i Bielczyn. Cały projekt zakończy się w maju. Czy ostatecznie. - _Mam nadzieję, że uda się go przedłużyć - mówi Czarnecka.
ramka
Projekt "Wędrujące przedszkola" realizowany jest przez stowarzyszenie "Homo homini". Pieniądze w ramach grantu dała Polsko-Amerykańska Akademię Wolności i Akademia Rozwoju Filantropii. Dołożyła się również gmina Chełmża. Koszty przejazdów dzieci na przedstawienia teatralne do Baja Pomorskiego w Toruniu pokrywa Spółka Hodowli Roślin Strzelce, oddział Kończewice.
Maluchy pod opieką
(saki)

. Archiwum organizatorów 22 marca dzieci biorące udział w "wędrującym przedszkolu" witały wiosnę na balu
Dzięki pomysłowi Ewy Czarneckiej i 4 innych pań dzieci z terenu gminy Chełmża mają zapewnioną bezpłatną opiekę.