Mały ZUS Plus 2020 - wysokość składki. Zobacz, kto będzie mógł z niego skorzystać! [ZASADY, KALKULATOR]

Małgorzata Wąsacz
Małgorzata Wąsacz

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Z „małego ZUS” na dotychczasowych zasadach w naszym regionie skorzystało ponad 12,5 tys. przedsiębiorców. Od 1 lutego będą mogli oni opłacać składki w ramach „małego ZUS plus”.

Dotychczas z „małego ZUS” mógł skorzystać przedsiębiorca, którego ubiegłoroczny przychód nie przekraczał 30-krotności minimalnego wynagrodzenia, czyli w 2018 roku kwoty 63 tys., a w 2019 roku kwoty 67,5tys. -Od 1 lutego z „małego ZUS plus” będzie mógł skorzystać przedsiębiorca, którego przychód z poprzedniego roku kalendarzowego nie przekroczył 120 tys. zł. - Tym samym poszerzy się grono przedsiębiorców, którzy będą mogli płacić niższe składki – informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Mały ZUS Plus - Składki liczone od dochodu
Od 1 lutego 2020 roku zmieni się także sposób obliczania składek. Do tej pory w ramach „małego ZUS” przedsiębiorca opłacał składki na ubezpieczenia społeczne uzależnione od przychodu. Natomiast od lutego w ramach „małego ZUS plus” składki będą liczone od dochodu.

Co ważne, nie zmieni się sposób obliczania minimalnej i maksymalnej podstawy wymiaru składek na „małym ZUS plus”. Podstawa wymiaru składek nadal będzie musiała się mieścić pomiędzy 30 proc. minimalnego wynagrodzenia krajowego a 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia (czyli między 780 zł a 3136,20 zł w 2020 roku).

W wyliczeniu nowej podstawy wymiaru składek za luty pomoże przedsiębiorcy kalkulator Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na stronie eSkladka.pl. Od lutego będzie zawierał dane potrzebne do obliczeń na „małym ZUS plus” po zmianach.

Mały ZUS Plus. Oni nie skorzystają z ulgi
Z „małego ZUS” i „małego ZUS plus” nie skorzystają przedsiębiorcy, którzy prowadzili działalność gospodarczą w poprzednim roku krócej niż 60 dni. Z ulgi wykluczone są firmy, które rozliczają się na karcie podatkowej z jednoczesnym zwolnieniem sprzedaży od podatku VAT oraz te, które prowadzą także inną pozarolniczą działalność (np. jako wspólnik spółki jawnej, twórca, artysta). Z ulgi nie skorzystają także przedsiębiorcy, którzy wykonują działalność na rzecz byłego bądź obecnego pracodawcy, a także przedsiębiorcy, którzy spełniają warunki do płacenia preferencyjnych składek na ubezpieczenia społeczne (od podstawy wynoszącej 30 proc. minimalnego wynagrodzenia).

Niższą składką można będzie opłacać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu kolejnych 60 miesięcy prowadzenia działalności. - Do okresu tego wlicza się również miesiące korzystania z „małego ZUS” w 2019 roku i w styczniu 2020 roku. Ulga dotyczy tylko składek na ubezpieczenia społeczne. Składkę zdrowotną przedsiębiorca opłaca w pełnej wysokości - dodaje Krystyna Michałek.

W czwartek bezpłatny dyżur z ekspertkami ZUS. Zadzwoń i zapytaj!

Mały ZUS i Mały ZUS plus. Masz pytania? Zadzwoń do ekspertek[/b]

Kto, kiedy i przez jaki okres może opłacać składki w niższej wysokości? Jakie są terminy złożenia dokumentów zgłoszeniowych i rozliczeniowych dla osób korzystających z ulg? M.in. te pytania można zadać podczas czwartkowego (23.01.2020) dyżuru. Przy telefonie zasiądą: Joanna Karsznia, koordynator ds. komunikacji społecznej i edukacji oraz Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego. Pytania można również przesyłać mailem pod adresem: [email protected] pomorska.pl

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie