Profilaktyka - magiczne słowo, które może zdziałać tak wiele, a wciąż znaczy tak mało dla polskich kobiet.
Rak piersi stanowi około 20 proc. zachorowań na nowotwór złośliwy u Polek. To najczęściej występujący nowotwór u kobiet, zbierający ogromne żniwa w Polsce i na świecie. Każdego roku 10 000 Polek zapada na raka piersi, z czego umiera połowa.
Zabija nas rak płuca, oskrzeli, piersi i prostaty
Lekarze przekonują, że rak wcześnie wykryty jest uleczalny. Niestety, tylko 20 proc. przypadków rozpoznaje się we wczesnym stadium choroby, kiedy szanse na wyleczenie są bardzo duże. Pozostałe kobiety trafiają do lekarza zbyt późno.
Rakowi piersi nie można w istotny sposób zapobiegać. Jedyną szansą jest jak najwcześniejsze wykrycie choroby. Warto pamiętać, że guz, by osiągnąć wielkość dwóch centymetrów, rozwija się około ośmiu lat. Teoretycznie, w ciągu ośmiu lat jest kilka szans na to, aby nie dopuścić do rozwoju choroby. Niestety, tylko teoretycznie. Polki się nie badają - 75 proc. kobiet nie wykonuje regularnych badań mammograficznych.
Tymczasem mammografia zajmuje 15 minut i ratuje życie.
Zbliża się październik -miesiąc walki z rakiem piersi. Do tematu wrócimy za tydzień.
Czytaj e-wydanie »