MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mamy eksperymentalną prognozę meteo na wiosnę i pierwszą połowę lata. Zobaczcie!

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
W regionie mamy wreszcie niemal wiosenną aurę. A jak będzie w kolejnych miesiącach? Przeczytajcie, bo mamy dla Was eksperymentalną prognozę!
W regionie mamy wreszcie niemal wiosenną aurę. A jak będzie w kolejnych miesiącach? Przeczytajcie, bo mamy dla Was eksperymentalną prognozę! Marek Weckwerth
Zakład Analiz Meteorologicznych i Prognoz Długoterminowych Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB opracował eksperymentalną długoterminową prognozę temperatury i opadów do końca lipca tego roku.

Od wieloletniej normy najbardziej ma odbiegać czerwiec, gdy zarówna średnia temperatura powietrza jak i opady mają być w całym kraju, w tym w centrum województwa kujawsko-pomorskiego, wyższe.

W kwietniu więcej popada

Jak czytamy na stronie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW)- w kwietniu w całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza powinna zawierać się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych na przeważającym obszarze kraju najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy.

Tak też ma być w centrum województwa kujawsko – pomorskiego, w Bydgoszczy i Toruniu. Średnia temperatura u nas w kwietniu to 8,1- 9,1 stopni Celsjusza, zaś średnia opadów zawiera się między 19,5 a 35,2 mm.

Maj ma być taki jak zwykle

W tym miesiącu w całym kraju zarówno średnia temperatura powietrza jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych najprawdopodobniej będą zawierać się w normie. Na południu opadów będzie mniej.

W dwóch największych miastach naszego regionu średnia temperatura powietrza waha się od 13,0 – 14,2 stopni Celsjusza, zaś średnia opadów atmosferycznych 42,1 – 54,8 mm.

To też może Cię zainteresować

Czerwiec cieplejszy i bardziej mokry

W czerwcu w całej Polsce zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza jak i suma opadów najprawdopodobniej będą powyżej normy wieloletniej.

W centrum Kujaw i Pomorza średnia temperatura wynosi 16,5 – 17,5 stopni, zaś opady wynoszą zwykle 38,5 – 62,9 mm.

Lipiec w normie

Dla siódmego miesiąca tego roku w kraju prognozuje się generalnie wyższą temperaturę niż notowaną w latach 1991-2020, choć na północy – w tym w naszym regionie - w normie. Miesięczna suma opadów najprawdopodobniej będzie zgodna z normą w całej Polsce.

W Bydgoszczy i Toruniu lipcowe temperatury oscylują wokół 18,7- 20,1 stopni, natomiast opady wokół 63,3 – 98,4 mm.

Prognozy długoterminowe nie są pewne

IMIGW przypomina, że długoterminowe prognozy obarczone są dużą niepewnością i to pomimo coraz większej mocy obliczeniowej superkomputerów i szerokiej wiedzy o procesach pogodowych.

Błędów i różnic w prognozach długoterminowych nie można uniknąć, bo te wynikają zarówno z ryzyka wystąpienia nagłych (często lokalnych) zjawisk meteorologicznych, które mogą zaburzyć prognozowane procesy pogodowe, jak i z samej różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych oraz równań matematycznych i statystycznych.

Nie jest możliwy dokładniejszy opis przewidywanej pogody z tak dużym wyprzedzeniem. Należy pamiętać, że prognoza jest orientacyjna, ma charakter eksperymentalny i dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska