MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W wiosnę wkraczamy równym turystycznym krokiem. Zapraszamy na kolejne wycieczki w Kujawsko-Pomorskiem

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Tak, śnieżnie, w ostatni weekend zimy z pewnością nie będzie. W niedzielę w ramach projektu "Mała kultura na świeżym z MODrzewiem" odbędzie się wycieczka z bydgoskiego Rybiego Rynku do Brdyujścia
Tak, śnieżnie, w ostatni weekend zimy z pewnością nie będzie. W niedzielę w ramach projektu "Mała kultura na świeżym z MODrzewiem" odbędzie się wycieczka z bydgoskiego Rybiego Rynku do Brdyujścia Marek Weckwerth
W regionie zacznie robić się cieplej a weekend będzie już prawdziwie wiosenny. Warto więc dobrze zaplanować sobie czas wolny. Aktywnie oczywiście - do czego zachęcamy. Na pierwszą z imprez turystycznych zapraszamy już w środę (13 marca) do Torunia.

"60+ z PTTK" do Parku Tysiąclecia

W środę 13 marca organizowana jest kolejna wycieczka piesza z cyklu "60+ z PTTK". Zaprasza na nią Komisja Turystyki Pieszej przy Oddziale Miejskim PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu.

Spotkanie uczestników o godz. 10.00 przy "Dębie Astronomów" na pl. Rapackiego. Temat wyprawy będzie nawiązywał do "Marszów z mapą i Kopernikiem w tle" na terenie Parku Tysiąclecia. Długość przejścia wyniesie około 5 km. Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Teresa Karasiewicz.

W Parku Tysiąclecia znajduje się Przyczółek Mostowy (Brückenkopf), który jest jedynym w Polsce i jednym z niewielu w Europie tak dobrze zachowanym tego rodzaju zespołem fortecznym.

Jak informuje Henryk Miłoszewski, prezes OM PTTK w Toruniu - budowę fortu rozpoczęli Prusacy w 1824 roku, wcześniej wykupując teren. Składa się z wysokiego ceglanego muru ze strzelnicami (tzw. muru Carnota) zabezpieczonego wałem ziemnym, kaponierami oraz rawelinem, dodatkowo zabezpieczonych mokrą fosą. W latach 30. XIX wieku zbudowane zostały dwa bastiony, następnie przekształcone w dwie reduty. Po wzniesieniu zespołu fortyfikacji teren przyczółka od wschodu, południa i zachodu zamaskowano "roślinnością forteczną".

Obecnie przyczółek częściowo został adaptowany na potrzeby przemysłowe. Park Tysiąclecia zlokalizowany w lewobrzeżnej części Torunia ma powierzchnię ok. 19 ha, posiada znaczne walory historyczne i kompozycyjne, jest terenem zieleni miejskiej pełniącym funkcję rekreacyjną i stanowiącym istotne ogniwo w systemie terenów zieleni miasta.

Park usytuowany jest w obszarze zabytkowego fortu Przyczółek Mostowy w starszej jego części zwanej Przedmościem Górnym, którego okres realizacji przypada na lata 1824-1832. Park rozciąga się na stoku bojowym fortu (łac. glasis), stąd potocznie zwany jest Glazją. Jego północną granicę stanowi grobla uformowana po linii fosy i dalej ulica Podgórską. Południową a zachodnią granicę stanowi linia zadrzewień. W tej części założenia przepływa potok Wielanda, na którym zlokalizowany jest staw.

XIII Bydgoski MnO po 18. południku

W sobotę 16 marca Bractwo 18. Południka w Bydgoszczy i Klub Imprez na Orientację OM PTTK "SKARMAT" w Toruniu zapraszają na "XIII Bydgoski MnO po 18. południku".

W tym roku trasa marszu będzie przebiegała od startu zlokalizowanego przy Szkole Podstawowej nr 2 przy ul. Hetmańskiej 34 do mety przy ul. Gdańskiej 242 w Muzeum Wodociągów Bydgoskich. W trakcie marszu i po nim będzie możliwość zwiedzenia muzeum (przepustką do wstępu będzie mapa tegorocznego marszu). Trasy: TP - trasa turystyczno-krajoznawcza dla początkujących o długości ok. 4 km (bez ograniczeń wiekowych). TU - trasa turystyczno-krajoznawcza dla osób średniozaawansowanych ok. 5 km (bez ograniczeń wiekowych). Obie trasy nie są skomplikowane, a decyzję o wyborze trasy podejmuje uczestnik podczas marszu.

Szczegółowe informacje i zapisy na stronie:  http://www.skarmat.pl/po-18-poludniku-2024

Z Rybiego Rynku do Brdyujścia

W niedzielę 17 marca w ramach projektu "Mała kultura na świeżym z MODrzewiem" odbędzie się ok. 10-kilometrowa wycieczka.
Organizatorzy chcą się trzymać tematu wody w Bydgoszczy. - Postaramy się iść cały czas wzdłuż Brdy. Będą przygody! - zapewniają.

To też może Cię zainteresować

Spotkanie chętnych wyznaczone jest o godz. 10.00 przy barce "Lemara" na Rybim Rynku, skąd uczestnicy pomaszerują do Brdyujścia. W Parku Centralnym dowiedzą się sporo o naturalnej retencji.

Tajemnice Madery

W poniedziałek 18 marca o godzinie 17.30 Klub Turystów Górskich "Trawers" RO PTTK "Szlak Brdy" w Bydgoszczy zaprasza wszystkich członków, przodowników turystyki górskiej oraz miłośników gór na spotkanie do świetlicy Regionalnego Oddziału PTTK "Szlak Brdy" w Bydgoszczy przy ul. Sienkiewicza 1/I (w podwórzu po prawej). Prelekcję poprowadzi kolega Krzysztof Kasprzak, który zaprezentuje tajemnice i ciekawostki portugalskiej wyspy Madery.

Przy gitarze w Karczmie Tatrzańskiej

We wtorek 19 marca o godzinie 17.30 Koło Turystyczne Fordon RO PTTK "Szlak Brdy" w Bydgoszczy zaprasza na spotkanie członków i sympatyków do Karczmy Tatrzańskiej w Fordonie, która znajduje się przy ul. Pelplińska 13 (obok stacji Orlen). Będzie gitara z  śpiewaniem. Dojazd: A 69, 74, 83 i 89 (przystanek Pelplińska/Targowisko).

XXIII Misterium Męki Pańskiej

24 marca w Niedzielę Palmową Duszpasterstwo Akademickie "Martyria" w Bydgoszczy zaprasza na XXIII Misterium Męki Pańskiej w fordońskiej Dolinie Śmierci pt. "Wracam do domu". Wydarzenie realizowane będzie od godz. 16.00 w wersji dziennej oraz od godz. 20.00 w wersji nocnej.

Wyjazd w Beskid Śląski

W dniach 11-14 kwietnia odbędzie się autokarowa wycieczka krajoznawcza pn. "Wisła-Beskid Śląski".

W programie: (11.04 - czwartek) Przejazd z Bydgoszczy do Jastrzębia – Zdroju (zespół uzdrowiskowy, park zdrowy, drewniany kościół), Cieszyn (stolica dawnego Księstwa Cieszyńskiego - miasta pełnego zabytków, podzielonego graniczną rzeką Olzą na część czeską i polską, zwiedzimy z przewodnikiem tzw. "kościół łaski" - jedyny z sześciu powstałych - w posiadaniu ewangelików, Stare Miasto z rynkiem, wzgórze zamkowe ze słynną romańską rotundą, itd. Wisła (noclegi);

(12.04 – piątek) Ustroń Polana (wjazd i zjazd kolejką linową na Wielką Czantorię - dalej dla chętnych spacer na szczyt: 995 m n. p. m.), Terlicko (Cierlicko w Republice Czeskiej - miejsce tragicznej śmierci słynnych lotników: Żwirki i Wigury), Frysztad (zabytkowa część Karviny z pałacem, rynkiem, farą), Wisła Mała (wieża widokowa na Jezioro Goczałkowickie - "śląskie morze" - olbrzymie jezioro zaporowe na rzece Wiśle), Goczałkowice (zapora), Goczałkowice- Zdrój (zespół uzdrowiskowy, Ogrody Kapias), Wisła (zwiedzanie centrum kurortu);

(13.04 – sobota) Jaworzyna (Trójstyk granic: Polski, Czech i Słowacji - spacer po czeskiej i słowackiej stronie), Kamesznica (zespół dworski), Milówka (spacer nad Sołą, zwiedzanie z przewodnikiem zabytkowej zagrody góralskiej), Węgierska Górka (spacer do "Waligóry" - polskiego schronu bojowego z 1939 roku), Żywiec (zamek, park zamkowy, zabytkowe centrum), Tresna (zapora z elektrownią na Sole), Przełęcz Przegibek (spacer na szczyt Przegibek), Przełęcz Salmopolska (spacer), Wisła Malinka (skocznia narciarska);

(14.04 – niedziela) Bielsko-Biała (miasto powstało z połączenia leżącego na Śląsku Cieszyńskim Bielska - zwanego "Małym Wiedniem" i leżącej po drugiej stronie rzeki w Małopolsce Białej z zabytkowym pochyłym rynkiem, kamieniczkami, zamkiem Sułkowskich, itp.), Pszczyna (zabytkowe centrum, zespół parkowo- pałacowy, cmentarz żydowski).

Noclegi w Mariance. Koszt wycieczki, zależny od liczby uczestników (około 800 zł), obejmuje 3 noclegi, 3 śniadania i obiadokolacje, przejazd autokarem, wstępy, ubezpieczenie i parkingi. Przejazd kolejką, wstępy do muzeów, przewodnik - osobno płatne.
Wyjazd w czwartek sprzed Leroy Merlin (ul. Toruńska 101 w Bydgoszczy) o godz. 06.00.

Szczegółowe informacje i zapisy u organizatora – Jerzy Bitner, tel. 500 416 596.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska