"60+ z PTTK" do Parku Tysiąclecia
W środę 13 marca organizowana jest kolejna wycieczka piesza z cyklu "60+ z PTTK". Zaprasza na nią Komisja Turystyki Pieszej przy Oddziale Miejskim PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu.
Spotkanie uczestników o godz. 10.00 przy "Dębie Astronomów" na pl. Rapackiego. Temat wyprawy będzie nawiązywał do "Marszów z mapą i Kopernikiem w tle" na terenie Parku Tysiąclecia. Długość przejścia wyniesie około 5 km. Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Teresa Karasiewicz.
W Parku Tysiąclecia znajduje się Przyczółek Mostowy (Brückenkopf), który jest jedynym w Polsce i jednym z niewielu w Europie tak dobrze zachowanym tego rodzaju zespołem fortecznym.
Jak informuje Henryk Miłoszewski, prezes OM PTTK w Toruniu - budowę fortu rozpoczęli Prusacy w 1824 roku, wcześniej wykupując teren. Składa się z wysokiego ceglanego muru ze strzelnicami (tzw. muru Carnota) zabezpieczonego wałem ziemnym, kaponierami oraz rawelinem, dodatkowo zabezpieczonych mokrą fosą. W latach 30. XIX wieku zbudowane zostały dwa bastiony, następnie przekształcone w dwie reduty. Po wzniesieniu zespołu fortyfikacji teren przyczółka od wschodu, południa i zachodu zamaskowano "roślinnością forteczną".
Obecnie przyczółek częściowo został adaptowany na potrzeby przemysłowe. Park Tysiąclecia zlokalizowany w lewobrzeżnej części Torunia ma powierzchnię ok. 19 ha, posiada znaczne walory historyczne i kompozycyjne, jest terenem zieleni miejskiej pełniącym funkcję rekreacyjną i stanowiącym istotne ogniwo w systemie terenów zieleni miasta.
Park usytuowany jest w obszarze zabytkowego fortu Przyczółek Mostowy w starszej jego części zwanej Przedmościem Górnym, którego okres realizacji przypada na lata 1824-1832. Park rozciąga się na stoku bojowym fortu (łac. glasis), stąd potocznie zwany jest Glazją. Jego północną granicę stanowi grobla uformowana po linii fosy i dalej ulica Podgórską. Południową a zachodnią granicę stanowi linia zadrzewień. W tej części założenia przepływa potok Wielanda, na którym zlokalizowany jest staw.
XIII Bydgoski MnO po 18. południku
W sobotę 16 marca Bractwo 18. Południka w Bydgoszczy i Klub Imprez na Orientację OM PTTK "SKARMAT" w Toruniu zapraszają na "XIII Bydgoski MnO po 18. południku".
W tym roku trasa marszu będzie przebiegała od startu zlokalizowanego przy Szkole Podstawowej nr 2 przy ul. Hetmańskiej 34 do mety przy ul. Gdańskiej 242 w Muzeum Wodociągów Bydgoskich. W trakcie marszu i po nim będzie możliwość zwiedzenia muzeum (przepustką do wstępu będzie mapa tegorocznego marszu). Trasy: TP - trasa turystyczno-krajoznawcza dla początkujących o długości ok. 4 km (bez ograniczeń wiekowych). TU - trasa turystyczno-krajoznawcza dla osób średniozaawansowanych ok. 5 km (bez ograniczeń wiekowych). Obie trasy nie są skomplikowane, a decyzję o wyborze trasy podejmuje uczestnik podczas marszu.
Szczegółowe informacje i zapisy na stronie: http://www.skarmat.pl/po-18-poludniku-2024
Z Rybiego Rynku do Brdyujścia
W niedzielę 17 marca w ramach projektu "Mała kultura na świeżym z MODrzewiem" odbędzie się ok. 10-kilometrowa wycieczka.
Organizatorzy chcą się trzymać tematu wody w Bydgoszczy. - Postaramy się iść cały czas wzdłuż Brdy. Będą przygody! - zapewniają.
To też może Cię zainteresować
Spotkanie chętnych wyznaczone jest o godz. 10.00 przy barce "Lemara" na Rybim Rynku, skąd uczestnicy pomaszerują do Brdyujścia. W Parku Centralnym dowiedzą się sporo o naturalnej retencji.
Tajemnice Madery
W poniedziałek 18 marca o godzinie 17.30 Klub Turystów Górskich "Trawers" RO PTTK "Szlak Brdy" w Bydgoszczy zaprasza wszystkich członków, przodowników turystyki górskiej oraz miłośników gór na spotkanie do świetlicy Regionalnego Oddziału PTTK "Szlak Brdy" w Bydgoszczy przy ul. Sienkiewicza 1/I (w podwórzu po prawej). Prelekcję poprowadzi kolega Krzysztof Kasprzak, który zaprezentuje tajemnice i ciekawostki portugalskiej wyspy Madery.
Przy gitarze w Karczmie Tatrzańskiej
We wtorek 19 marca o godzinie 17.30 Koło Turystyczne Fordon RO PTTK "Szlak Brdy" w Bydgoszczy zaprasza na spotkanie członków i sympatyków do Karczmy Tatrzańskiej w Fordonie, która znajduje się przy ul. Pelplińska 13 (obok stacji Orlen). Będzie gitara z śpiewaniem. Dojazd: A 69, 74, 83 i 89 (przystanek Pelplińska/Targowisko).
XXIII Misterium Męki Pańskiej
24 marca w Niedzielę Palmową Duszpasterstwo Akademickie "Martyria" w Bydgoszczy zaprasza na XXIII Misterium Męki Pańskiej w fordońskiej Dolinie Śmierci pt. "Wracam do domu". Wydarzenie realizowane będzie od godz. 16.00 w wersji dziennej oraz od godz. 20.00 w wersji nocnej.
Strona wydarzenia: https://martyria.pl/xxiii-misterium-meki-panskiej/
Wyjazd w Beskid Śląski
W dniach 11-14 kwietnia odbędzie się autokarowa wycieczka krajoznawcza pn. "Wisła-Beskid Śląski".
W programie: (11.04 - czwartek) Przejazd z Bydgoszczy do Jastrzębia – Zdroju (zespół uzdrowiskowy, park zdrowy, drewniany kościół), Cieszyn (stolica dawnego Księstwa Cieszyńskiego - miasta pełnego zabytków, podzielonego graniczną rzeką Olzą na część czeską i polską, zwiedzimy z przewodnikiem tzw. "kościół łaski" - jedyny z sześciu powstałych - w posiadaniu ewangelików, Stare Miasto z rynkiem, wzgórze zamkowe ze słynną romańską rotundą, itd. Wisła (noclegi);
(12.04 – piątek) Ustroń Polana (wjazd i zjazd kolejką linową na Wielką Czantorię - dalej dla chętnych spacer na szczyt: 995 m n. p. m.), Terlicko (Cierlicko w Republice Czeskiej - miejsce tragicznej śmierci słynnych lotników: Żwirki i Wigury), Frysztad (zabytkowa część Karviny z pałacem, rynkiem, farą), Wisła Mała (wieża widokowa na Jezioro Goczałkowickie - "śląskie morze" - olbrzymie jezioro zaporowe na rzece Wiśle), Goczałkowice (zapora), Goczałkowice- Zdrój (zespół uzdrowiskowy, Ogrody Kapias), Wisła (zwiedzanie centrum kurortu);
(13.04 – sobota) Jaworzyna (Trójstyk granic: Polski, Czech i Słowacji - spacer po czeskiej i słowackiej stronie), Kamesznica (zespół dworski), Milówka (spacer nad Sołą, zwiedzanie z przewodnikiem zabytkowej zagrody góralskiej), Węgierska Górka (spacer do "Waligóry" - polskiego schronu bojowego z 1939 roku), Żywiec (zamek, park zamkowy, zabytkowe centrum), Tresna (zapora z elektrownią na Sole), Przełęcz Przegibek (spacer na szczyt Przegibek), Przełęcz Salmopolska (spacer), Wisła Malinka (skocznia narciarska);
(14.04 – niedziela) Bielsko-Biała (miasto powstało z połączenia leżącego na Śląsku Cieszyńskim Bielska - zwanego "Małym Wiedniem" i leżącej po drugiej stronie rzeki w Małopolsce Białej z zabytkowym pochyłym rynkiem, kamieniczkami, zamkiem Sułkowskich, itp.), Pszczyna (zabytkowe centrum, zespół parkowo- pałacowy, cmentarz żydowski).
Noclegi w Mariance. Koszt wycieczki, zależny od liczby uczestników (około 800 zł), obejmuje 3 noclegi, 3 śniadania i obiadokolacje, przejazd autokarem, wstępy, ubezpieczenie i parkingi. Przejazd kolejką, wstępy do muzeów, przewodnik - osobno płatne.
Wyjazd w czwartek sprzed Leroy Merlin (ul. Toruńska 101 w Bydgoszczy) o godz. 06.00.
Szczegółowe informacje i zapisy u organizatora – Jerzy Bitner, tel. 500 416 596.
