Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mamy już wiosnę! Trzeba ją powitać także na turystycznych szlakach Kujaw i Pomorza. Oto propozycje na weekend

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Nastał czas topienia marzanny. Dzieci, młodzież i dorośli turyści będą to robić ochoczo w najbliższą sobotę.
Nastał czas topienia marzanny. Dzieci, młodzież i dorośli turyści będą to robić ochoczo w najbliższą sobotę. Adam Wojnar/ Archiwum
Kalendarzowa wiosna nastała we czwartek 21 marca, ale topienie marzanny wciąż trwa. To tradycyjne pożegnanie zimy wpisuje się także w kalendarz turystycznych imprez.

W sobotę 23 marca Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w tradycyjnej imprezie turystycznej pn. „53. Rajd Topienia Marzanny”. Rajd odbędzie się bez względu na warunki atmosferyczne na 2 trasach pieszych, z zakończeniem w Porcie Drzewnym.

Trasa 1 otwarta zostanie o godz. 10.30 przy skrzyżowaniu ulic Bydgoskiej z Przybyszewskiego i będzie przebiegała na 4-kilometrowym odcinku przez Zieleniec oraz wzdłuż Wisły. Trasa przeznaczona dla dzieci i młodzieży.

Trasa 2 ma swój początek przy skrzyżowaniu Szosy Chełmińskiej z ul. Grunwaldzką, skąd prowadzi przez os. Klemensa, Fort VII, wokół lotniska Aeroklubu Pomorskiego, z zakończeniem z Porcie Drzewnym. Trasa przeznaczona m.in. dla uczestników cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”, będzie miała 10 km długości.

Od uczestników organizatorzy oczekują przygotowania kukły marzanny – symbolu odchodzącej zimy i strojnego gaika – symbolizującego nadchodzącą wiosnę. Ponadto będą oceniane przygotowane programy artystyczne, związane tematycznie z imprezą oraz konkurs plastyczny, na kolejną plakietkę Rajdu Marzanny w 2025 roku. Najładniejsze prace zostaną ocenione i nagrodzone. Wszyscy uczestnicy otrzymają pamiątkowy znaczek, coś „krzepiącego” dla ciała oraz punkty do książęczek OTP.

Organizatorzy przypominają, że najwyżej punktowane będą najszpetniejsze kukły marzanny, wykonane z tradycyjnych materiałów, przyjaznych dla środowiska, natomiast gaiki mają być piękne i kolorowe.

Imprezą pokierują przodownicy turystyki pieszej Izabela Miłoszewska i Barbara Pieczatowska. Zapisy do udziału w imprezie przyjmowane są w Biurze Oddziału Miejskiego PTTK, przy ul. Piekary 41 (tel. 622-29-21).

Jak przypomina Henryk Miłoszewski, prezes OM PTTK w Toruniu - marzanna to nazwa kukły przedstawiającej boginię, którą w rytualny sposób palono, topiono, w czasie wiosennego święta Jarego, aby przywołać wiosnę. Zwyczaj ten, zakorzeniony w pogańskich obrzędach ofiarnych, miał zapewnić urodzaj w nadchodzącym roku. Wierzono, że zabicie postaci przedstawiającej boginię śmierci spowoduje jednocześnie usunięcie efektów przez nią wywołanych (zimy) i nadejście wiosny.

To też może Cię zainteresować

Kukłę wykonywano ze słomy, owijano białym płótnem, zdobiono wstążkami i koralami. Tradycja nakazywała, aby dziecięcy orszak, z marzanną i zielonymi gałązkami jałowca w dłoniach, obszedł wszystkie domy we wsi. Po drodze podtapiano ją w każdej wodzie jaka się nadarzyła. Wieczorem kukłę przejmowała młodzież. W świetle zapalonych gałązek jałowca wyprowadzano marzannę ze wsi, podpalano i wrzucano do wody.

Z topieniem marzanny, również obecnie, związane są różne przesądy: nie wolno dotknąć pływającej w wodzie kukły, bo grozi to uschnięciem ręki, obejrzenie się za siebie w drodze powrotnej może spowodować chorobę, a potknięcie i upadek – śmierć w ciągu najbliższego roku.

Kościół katolicki próbował zakazać obchodzenia starosłowiańskiego zwyczaju. W 1420 roku Synod Poznański nakazywał duchowieństwu: "Nie dozwalajcie, aby w niedzielę odbywał się zabobonny zwyczaj wynoszenia jakiejś postaci, którą śmiercią nazywają i w kałuży topią". Rodzima tradycja okazała się jednak silniejsza. Obecnie obrzęd łączony jest z nastaniem kalendarzowej wiosny.

Rowerzyści i piechurzy spotkają się w Myślęcinku

Zarząd Klubu Turystyki Kolarskiej "Rama - 76" zaprasza wszystkich chętnych w sobotę 23 marca o godz. 11.00 na spotkanie rowerowo-piesze pn. "Pożegnanie zimy - powitanie wiosny".

Turyści spotkają się na pętli tramwajowej LPKiW w bydgoskim Myślęcinku. Uczestnicy proszeni są o przygotowanie i zabranie ze sobą marzanny. Najciekawsze projekty zostaną wyróżnione.

Niedzielna wyprawa w góry Mariampola

Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy zachęca do udziału imprezie pn. Ethniesowy spacer do lasu z Road To Nowhere.

MCK postanowił włączyć się do akcji organizując około 10-kilometrowy kameralny spacer z Grzegorzem Gałązką. Zbiórka w niedzielę 24 marca o godz. 10.00 na pętli tramwajowej w Łoskoniu

Uczestnicy przejdą wąwozem na szczyty najwyższych „gór” Mariampola. Potem udadzą się na w parowy Jarużyna, do Uroczyska Prodnia. Po wyjściu z uroczyska i „chwili płaskiego” znowu czeka ich podejście do siedliska pachnicy dębowej, chronionego chrząszcza który jest reliktem lasów pierwotnych, ściśle związany ze starymi dziuplastymi drzewami.

XXIII Misterium Męki Pańskiej

W Niedzielę Palmową 24 marca w Duszpasterstwo Akademickie "Martyria" w Bydgoszczy zaprasza na XXIII Misterium Męki Pańskiej w fordońskiej Dolinie Śmierci pt. "Wracam do domu". Wydarzenie realizowane będzie od godz. 16.00 w wersji dziennej oraz od godz. 20.00 w wersji nocnej.

Strona wydarzenia: https://martyria.pl/xxiii-misterium-meki-panskiej

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska