Spis treści
Współczesna szkoła i edukacja nie wygląda tak samo jak pół wieku temu. Na przestrzeni lat zaszło tyle zmian, że nie sposób wymienić ich wszystkich. W czasach PRL była w pewnym stopniu związana z ideologią komunistyczną. Do szkoły chodziło się również w soboty. Pomimo ograniczeń, zwłaszcza technicznych, dzieci i młodzież zdobywały wiedzę i umiejętności, które miały wpłynąć na ich przyszłe życie. Sale lekcyjne i wyposażenie były skromne, mundurki wprowadzały jednolitość, a posiłki w stołówkach były mało wyszukane – dziś dla jednych nostalgiczne, inni chcieliby o nich raz na zawsze zapomnieć.
Sale i wyposażenie klas
W latach 70. i 80. brakowało wielu nowoczesnych technologii, które teraz są standardem w szkołach. Projektorów multimedialnych czy komputerów nie było wcale lub były w bardzo ograniczonej liczbie. Sale lekcyjne w czasach PRL były zazwyczaj proste i funkcjonalne. Podłogi wyłożone były drewnianymi deseczkami lub linoleum, a na ścianach wisiały tablice kredowe. Ławki i krzesła były zazwyczaj drewniane i mocno przytwierdzone do podłogi, co miało zapobiegać przemieszczaniu się uczniów. Nauczyciel stał za tzw. pulpitem. W każdej klasie stały za to liczydło, globus, mapy i duże przyrządy pomiarowe, jak linijka czy ekierka. Zeszyty nazywano kajetami.
Tak wyglądały lekcje w PRL i szkolne mundurki
Podstawowy program nauczania w szkołach PRL obejmował naukę języka polskiego, matematyki, historii, geografii, nauk przyrodniczych, wychowania fizycznego, języka rosyjskiego. Większy niż dzisiaj nacisk kładziono na zajęcia praktyczno- techniczne, na przykład szycia. Były też zajęcia z przysposobienia obronnego.
Wszystkie dzieci musiały nosić mundurki lub fartuszki. Dla dziewcząt było to zazwyczaj granatowe, bordowe lub szare sukienki z dużym białym kołnierzem. Chłopcy nosili granatowe lub szare marynarki albo rozpinane sweterki z białą koszulą i spodnie do kompletu. Oczywiście, na przestrzeni lat nieco się zmieniały. Mundurki były obowiązkowe i miały na celu zrównanie uczniów pod względem wyglądu oraz promowanie jednolitości.
Posiłki w szkolnych stołówkach
Stołówki szkolne w czasach PRL były miejscem, gdzie uczniowie spożywali posiłki. Były one zazwyczaj proste i skromne, niezbyt zróżnicowane. Wydawano w nich:
- warzywne albo owocowe zupy (hitem była słodka zupa-nic),
- klopsy,
- kotlety z mortadeli,
- pierogi leniwe,
- szpinak z rozmąconym jajkiem i ziemniakami,
- do śniadania podawana była herbata lub gorące mleko (najczęściej z kożuchem na wierzchu),
- popularna była również zupa mleczna z makaronem.
Wielu uczniom te potrawy nie smakowały i do dzisiaj wzbudzają w nich obrzydzenie. Zdarzają się i tacy, którzy z nostalgią powracają nie tylko do tych dań, ale i szkolnych lat.
Czytaj także:
- Tyle dziś kosztują znaczki pocztowe z PRL. Na niektórych można się wzbogacić
- Kryształy PRL. Na takich pamiątkach po babci można się wzbogacić
- Kuchnie kaflowe i westfalki z PRL. znowu modne. Kosztują fortunę! Pamiętasz te babcine kuchnie i sprzęty?
- TOP 12 deserów z czasów PRL. Zobacz kultowe słodkości z kawiarni i domów
