Mandat za posadzenie drzewa? Tej rośliny lepiej nie sadzić, bo grożą kary! - mówi RDOŚ

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
W ciągu trzech lat sumak rozprzestrzenia się na ponad sześć metrów. Najlepiej sadzić go na regularnie koszonym trawniku.
W ciągu trzech lat sumak rozprzestrzenia się na ponad sześć metrów. Najlepiej sadzić go na regularnie koszonym trawniku. Pixabay
- Sąsiad straszy mnie mandatem za to, że posadziłam ulubione drzewa – żali się Czytelniczka z Grudziądza. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Bydgoszczy też to odradza.

- Nasadziłam cztery sumaki w ogrodzie i już kilka dni później pojawił się u mnie sąsiad z pretensjami – opowiada Czytelniczka w Grudziądza. - Mówił, że sumak jest rośliną inwazyjną, zakazaną w Polsce i że grozi mi mandat za jego zasadzenie. Chciałabym mieć pewność, że faktycznie tak jest, nim wytnę te piękne drzewa. Czekam na jesień, żeby podziwiać ich czerwone liście. Liczę, że się doczekam i będę się nimi cieszyć w kolejnych latach.

Uznany za obcy gatunek inwazyjny

- Sumak octowiec został uznany za obcy gatunek inwazyjny przez środowisko naukowe Instytutu Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk, natomiast nie widnieje na liście roślin stanowiących zagrożenie dla Unii Europejskiej i Polski – odpowiada Anna Gondek, rzecznik prasowa Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy.

Gdyby tak było, kara za nasadzenie sumaka mogłaby wynieść nawet milion złotych.

- Jednocześnie, zgodnie z opracowaniem "Rośliny obcego pochodzenia w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem gatunków inwazyjnych", sumak octowiec otrzymał 11 punktów określających zagrożenie ekologiczne, ekonomiczne i społeczne, co zaklasyfikowało go do II kategorii gatunków inwazyjnych – uczula Anna Gondek.

Są to gatunki ujawniające swoje właściwości inwazyjne w niektórych regionach. - Zwiększają zajmowany areał bądź liczbę stanowisk lub cechują się dużym potencjałem inwazyjnym z innych krajach – dodaje Anna Gondek. - W obliczu tych faktów, zaleca się rezygnację z uprawy sumaka octowca lub wprowadzenie zasad bezpieczeństwa, które zminimalizują rozprzestrzenianie się rośliny.

Taką zasadą może być np. sadzenie roślin na regularnie koszonym trawniku. - W ten sposób odrosty korzeniowe będą systematycznie usuwane – objaśnia Anna Gondek.

Rozprzestrzenianie się odrostów korzeniowych sumaka osiąga ponad sześć metrów w ciągu trzech lat. Dlatego nie należy go sadzić w pobliżu lasów i cieków wodnych, na otwartym krajobrazie oraz na obszarach chronionych i w ich otulinie.

Święto sadów w Wierzchowicach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska
Dodaj ogłoszenie