Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych przypomina, że nowelizacja ustawy będąca projektem rządowym i nazywana potocznie „ustawą Niedzielskiego” była głównym powodem wielkiego protestu 12 maja br. oraz pierwszej fali strajków ostrzegawczych i akcji protestacyjnych w całym kraju 7 czerwca br.
Związkowcy uważają, że projekt nie gwarantuje „stabilnych zasad wzrostu wynagrodzeń zasadniczych pielęgniarek, pielęgniarzy i położnych, pomimo licznych sygnałów od członków naszej organizacji związkowej dotyczących rażącego pogorszenia warunków pracy i płacy, trwającego od wielu miesięcy stresu, przemęczenia i wypalenia zawodowego”.
Ustawa trafiła do Senatu, który wprowadził do niej trzy poprawki. Jedna z nich zakłada zwiększenie skali podwyżek minimalnego wynagrodzenia pracowników zatrudnionych w ochronie zdrowia wobec zapisanej w rządowej nowelizacji ustawy i przyjętej przez Sejm pod koniec maja. Izba zwiększyła także wszystkie współczynniki pracy, według których wyliczane są najniższe pensje.
Dziś Sejm ma rozpatrzyć senacką uchwałę w sprawie ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.
„Medycy pod Sejmem”
W związku z tym we wtorek o godz. 11.00 przed gmachem paramentu ponownie zebrali się przedstawiciele służby zdrowia. Do pielęgniarek dołączyli także pielęgniarze i położni - oraz zrzeszeni w Forum Związków Zawodowych fizjoterapeuci, diagności laboratoryjni, technicy elektroradiologii, fizjoterapii i analityki medycznej, ratownicy medyczni oraz współpracujący z FZZ lekarze i farmaceuci oraz przedstawiciele zawodów niemedycznych z całej Polski.
Związkowcy podkreślają, że odrzucenie przez Sejm poprawek Senatu przekreśli „zapowiadaną po raz kolejny poprawę jakości systemu zdrowia”.
- 15 czerwca będzie dniem testu wiarygodności polityków obiecujących obywatelom RP od lat zwiększenie dostępności do usług zdrowotnych, zmniejszenie kolejek, zniesieni limitów do specjalistów i wyższe wynagrodzenia kadr medycznych - zapowedziała Krystyna Ptok, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.
Protest rozpoczął się minutą ciszy za personel medyczny, który oddał życie, ratując pacjentów zakażonych koronawirusem.
Pielęgniarki trzymają transparenty z takimi hasłami jak „Za ciężką pracę te pieniądze nam się należą”, „Godna płaca po wartościowaniu pracy, a nie po uważaniu”, „Pacjencie zaopiekuj się sam”, czy „Chory nie wadzi nikomu, niech leczy się sam i w domu”.
Sejm odrzuca poprawki Senatu. Niedzielski: Obietnica bez pokrycia
Sejmowa większość nie poparła zaproponowanych przez Senat poprawek do nowelizacji ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia.
Minister zdrowia Adam Niedzielski wskazał, że że poprawki Senatu to obietnica bez pokrycia. - Koszt półroczny tego podwyższenia to 6,5 mld zł, a roczny - 12 mld. To obietnica bez pokrycia. Namawiam do odpowiedzialnego wyboru – mówił szef resortu.
