Barszcz Sosnowskiego miał być rośliną pastewną, w takim celu sprowadzono go do Polski z Kaukazu. Okazało się jednak, że substancje toksyczne, które zawiera, dyskwalifikują go z uprawy. Jak przypomina Sanepid, barszcz Sosnowskiego, jako roślina inwazyjna, obecnie w Polsce jest objęty prawnym zakazem uprawy, rozmnażania i sprzedaży. "Ponadto coraz częściej podkreśla się podejmowanie działań zmierzających do zmniejszenia populacji tego gatunku w środowisku naturalnym".
Gdzie spotkamy barszcz Sosnowskiego? Mapa stanowisk w woj. kujawsko-pomorskim
Istnieje ogólnopolska mapa stanowisk barszczu Sosnowskiego. Każdy z nas może zgłosić lokalizację i w ten sposób ostrzec innych. "Na naszą mapę trafia coraz więcej zgłoszeń, które - jak się okazuje - dotyczą barszczu zwyczajnego. To dla nas znak, żeby przypomnieć Wam, jak odróżnić nasz rodzimy gatunek od kaukaskich barszczy", piszą autorzy serwisu barszcz.edu.pl. To na tej stronie znajdziemy mapę: mapa.barszcz.edu.pl
Stanowiska potwierdzone, opatrzone zdjęciami są m.in. w Łabiszynie czy Topolnie. Miejsca oznaczone na mapie, jako te, w których rośnie barszcz Sosnowskiego, znajdują się m.in. w okolicy Łasina (na południe od miasta), koło Kowalewa Pomorskiego (przy wschodniej granicy miasteczka), 17 w okolicy Inowrocławia, 17 po zachodniej stronie Bydgoszczy, 5 zgłoszonych, ale jeszcze niepotwierdzonych lokalizacji między Chełmżą a Toruniem.
Miejsca, w jakich możemy spotkać barszcz Sosnowskiego
- łąki,
- pola uprawne,
- przy drogach,
- wzdłuż brzegów rzek, jezior, potoków,
- w ogrodach, parkach oraz lasach.


Jak rozpoznać barszcz Sosnowskiego?
Połowa lipca to czas, kiedy kwitnie barszcz zwyczajny, roślina powszechnie występująca w Polsce i niegroźna. Jest jednak podobna do Barszczu Sosnowskiego i czasem z nią mylona. Ten zwyczajny rośnie m.in. na poboczach dróg, lub wzdłuż kanałów i rowów melioracyjnych. Podobna jest forma kwiatostanu czy pierzasto rozłożone liście.
Barszcz Sosnowskiego:
- charakteryzuje się baldaszkowatymi kwiatostanami koloru białego oraz wielkimi liśćmi,
- jedna z największych roślin zielonych, osiąga wysokość do 4 m, łodyga około 10 cm średnicy,
- na łodygach i liściach rośliny znajdują się charakterystyczne włoski produkujące toksyczną substancję,
- często mylony z koprem lub arcydzięglem.
Czym grozi bliskie spotkanie z barszczem Sosnowskiego?
"Związki zawarte w soku i wydzielinie włosków gruczołowych barszczu Sosnowskiego pod wpływem działania promieni UVA i UVB wiążą się ze skórą, powodując oparzenia II i III stopnia. W ciągu 24 godzin nasilają się objawy w postaci zaczerwienienia skóry i pęcherzy z surowiczym płynem. Stan zapalny utrzymuje się około 3 dni, a miejsca podrażnione zachowują wrażliwość na światło ultrafioletowe nawet przez kilka lat", wyjaśnia Główny Inspektorat Sanitarny.
To nie wszystko. Poza oparzeniami związki zawarte w barszczu Sosnowskiego mogą wywoływać:
- podrażnienia dróg oddechowych,
- nudności,
- wymioty,
- bóle głowy,
- zapalenie spojówek.
Co zrobić, jeśli oparzysz się barszczem Sosnowskiego?
- Umyj niezwłocznie i dokładnie skórę dużą ilością letniej wody z mydłem.
- Unikaj słońca przez co najmniej 48 h (promieniowanie ultrafioletowe zwiększa stan zapalny i ryzyko powstania blizn).
- Jeśli pojawią się objawy oparzeń, koniecznie skonsultuj się z lekarzem!
Źródła: GIS, barszcz.edu.pl, FB/barszczedupl/
