Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mapa Wypadków Drogowych ze Skutkiem Śmiertelnym 2022. Wypadki także w regionie

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
W wakacje często dochodzi do wypadków z udziałem motocyklistów. I bardzo często ich przyczyną jest nadmierna prędkość
W wakacje często dochodzi do wypadków z udziałem motocyklistów. I bardzo często ich przyczyną jest nadmierna prędkość Jarosław Jakubczak
Na Policyjnej Mapie Wypadków Drogowych ze Skutkiem Śmiertelnym – Wakacje 2022 jest już 107 czarnych punków, w tym na terenie naszego regionu 2, choć powinny być 3.

Na mapie nie umieszczono jeszcze informacji o zgonie 73-letniej rowerzystki potrąconej przez auto 29 czerwca na przejeździe rowerowym przez ul. Kamienną w Bydgoszczy. Kobieta zmarła 8 lipca. Policja odnotowuje takie zgony do 30 dni po wypadku i w tym przypadku – mamy zapewnienie - zrobi to.

Także 29 czerwca na drodze gminnej w miejscowości Pasieka (gm. Izbica Kujawska) na skutek czołowego zderzenia z koparko-ładowarką zginął 20-letni motocyklista. Tragedia rozegrała się na łuku drogi, a motocyklista nie posiadał wymaganej kategorii prawa jazdy.

10 lipca w miejscowości Radańska koło Osia (pow. świecki) VW passat zderzył się z nadjeżdżającym z przeciwka 16-letnim motorowerzystą, który zmarł na miejscu zdarzenia. 32-letni pasażer osobówki trafił do szpitala, zaś 32-letni kierowca i 45-letni pasażer zbiegli nie udzielając pomocy. Policja ich ujęła, zaś sąd zastosował wobec kierowcy 3-miesięczny areszt tymczasowy. Całe lato spędzi za kratami czekając na proces. Grozi mu do 12 lat więzienia.

Uważaj na czarne punkty!

- Sporo czarnych punktów na naszej mapie jest w województwie łódzkim, na odcinku autostrady A1 w kierunku Małopolski i w pobliżu skrzyżowania z A2, co świadczy o kumulacji ruchu w tym rejonie. Warto wziąć to pod uwagę planując wakacyjne wyjazdy – radzi kom. Robert Jakubas z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Bydgoszczy.

Wakacyjna Policyjna Mapa Wypadków Drogowych ze Skutkiem Śmiertelnym publikowana jest już po raz czwarty na stronie policja.pl, w mediach społecznościowych oraz na stronach administrowanych przez jednostki policji. Robi wrażenie, bo codziennie dochodzą czarne punkty.

To też może Cię zainteresować

Jak informuje Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji - bieżąca aktualizacja mapy, w tym wizualizacja, ma na celu zwrócenie uwagi na skalę tragedii do jakich dochodzi na polskich drogach, skłonić do refleksji użytkowników dróg, jak również zachęcić media do dyskusji na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Za każdym punktem zaznaczonym na tej mapie kryje się ludzka tragedia. Każde, nawet z pozoru błahe zignorowanie przepisów, brawura, zlekceważenie senności czy zmęczenia mogą być przyczyną tragedii na drodze.

- Aby tych tragedii było jak najmniej, staramy się kontrolować kierowców szczególnie tam, gdzie najczęściej dochodzi do tragedii i zwłaszcza w weekendy na głównych drogach dojazdowych do popularnych miejscowości wypoczynkowych. Kontrolujemy zwłaszcza prędkość i trzeźwość kierujących, bo z tym dobrze nie jest. Jednak na razie, w porównaniu do innych, nasz region jest w miarę bezpieczny – stwierdza komisarz Jakubas.

Prędkość niezmiennie zabija

- Główne przyczyny wypadków nie zmieniają się od lat: to przede wszystkim nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu i nadmierna bądź niedostosowana do warunków na drodze prędkość – wymienia st. asp. Remigiusz Rakowski z tego samego wydziału KWP w Bydgoszczy. - Niestety często bywa, że wyjeżdżając na wakacje w długą trasę, kierowcy nie biorą pod uwagę czynników, które mogą wydłużyć przejazd, na przykład wypadku, korków, a potem starają się nadrobić stracony czas. Nie tak powinno być – trzeba dać sobie więcej czasu na przejazd, uwzględnić utrudnienia.

Rób przerwy na odpoczynek!

Policjant radzi, aby na długiej trasie zatrzymywać się na odpoczynek, na rozprostowanie nóg, dotlenienie, na wypicie kawy czy innego napoju orzeźwiającego, bo to zdecydowanie poprawia samopoczucie i komfort podróży.
Remigiusz Rakowski radzi także kierowcom, aby ich styl jazdy był jak najbardziej płynny, bez gwałtownych przyspieszeń, hamowania i niepotrzebnych manewrów. Bo takie prowadzenie auta jest bezpieczniejsze, bardziej ekonomiczne i mniej stresujące.

Wszyscy muszą zachować rozsądek

Na bezpieczeństwo podczas wakacji mają także prawidłowe zachowania innych uczestników ruchu drogowego, np. rowerzystów i użytkowników elektrycznych hulajnóg, a z tym bywa różnie. Kierowcy często skarżą się na to, że na jednośladach przejeżdża się bez zsiadania przez przejścia dla pieszych i bywa, że odbywa się to nagle, skręcając bez sygnalizowania ze ścieżki rowerowej na jezdnię.

To też może Cię zainteresować

- Kiedyś wystawienie prawej lub lewej ręki to była świętość. A dziś wydaje się, że "łapek " używamy tylko w social mediach. Signum tepmoris, znak czasu? - pyta pani Małgorzata z Włocławka.

W te wakacje notuje się więcej wypadków z udziałem użytkowników tych jednośladów, w tym bardzo groźne najechania na porzucone e-hulajnogi. Policja i straże miejskie apelują o rozsądek i kulturę, bo nieodpowiedzialne i zwyczajnie głupie zachowania mogą doprowadzić do tragedii.

* Od początku roku do 11 lipca na kujawsko-pomorskich drogach doszło do 421 wypadków (o 37 więcej niż w tym samym okresie roku ubiegłego), 54 osoby zginęły (o 9 mniej), a 470 odniosło rany (o 67 więcej).

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska