Marcin Dziadzio nowym wicestarostą grudziądzkim. W składzie zarządu powiatu grudziądzkiego - Barbara Dobek

Aleksandra Pasis
Aleksandra Pasis
Marcin Dziadzio został nowym wicestarostą grudziądzkim, a Barbara Dobek nowym członkiem zarządu powiatu grudziądzkiego. Oboje to radni reprezentujący Gminę Grudziądz
Marcin Dziadzio został nowym wicestarostą grudziądzkim, a Barbara Dobek nowym członkiem zarządu powiatu grudziądzkiego. Oboje to radni reprezentujący Gminę Grudziądz Archiwum "Pomorskiej"/Piotr Bilski
Obie kandydatury, zaproponowane przez Adama Olejnika, starostę grudziądzkiego, podczas głosowania nie zyskały aprobaty wszystkich radnych powiatowych. Zauważono m.in., że po ich wyborze w zarządzie samorządu ziemskiego będzie "nadreprezentacja" przedstawicieli Gminy Grudziądz, co wzbudziło obawy wypowiadających się radnych o to, że pozostałe gminy powiatu grudziądzkiego będą traktowane "po macoszemu".

Zobacz wideo: Rolnicy składają wnioski o dopłaty bezpośrednie 2021 - terminy

Wybór nowego wicestarosty był nieunikniony po tym, jak dotychczasowy Jan Kowarowski w skutek wydania prawomocnego orzeczenia sądu lustracyjnego o złożeniu niezgodnego z prawdą oświadczenia lustracyjnego, musiał zostać usunięty z pełnienia tej funkcji. Adam Olejnik, starosta podczas sesji nadzwyczajnej zaproponował radnym kandydaturę Marcina Dziadzio, który dotąd był tzw. zwykłym członkiem zarządu powiatu grudziądzkiego.

Starosta Olejnik, tak m.in. argumentował: "Marcin Dziadzio jest radnym drugą kadencję. Cieszy się autorytetem społecznym, jest człowiekiem odpowiedzialnym, ambitnym. Jestem przekonany, że będąc wicestarostą będzie miał szersze spojrzenie na wiele spraw, ponieważ ta funkcja do tego zobowiązuje".

Marcin Dziadzio jest radnym z Gminy Grudziądz, ma 42 lat. Ma wyższe wykształcenie ekonomiczne z zakresu zarządzania i marketingu. Jest społecznikiem, prezesem OSP w Piaskach. Pracuje 9 lat jako kierownik gospodarczy w CKU. Jest żonaty i ma dwie córki.

Głos zabrał kandydat na wicestarostę, Marcin Dziadzio: - Zdaję sobie sprawę, że funkcja wicestarosty jest bardzo odpowiedzialna i proszę o kredyt zaufania. Dołożę wszelkich starań, by obiektywnie dostrzegać sprawy każdego rejonu w powiecie grudziądzkim.

"Krótka ławka rezerwowych" obecnej koalicji

Radny Mirosław Guzowski z Gminy Łasin: -Proponowana przez starostę kandydatura radnego Dziadzio na wicestarostę jest podyktowana używając języka sportowego "krótką ławką rezerwowych" obecnej koalicji. Dla mnie jest ona niezrozumiała z dwóch powodów: w obecnej radzie, a także koalicji jest zapewne więcej radnych z większym doświadczeniem samorządowym i wiedzy, a po drugie wicestarosta wykonuje zadania powiatu i posiada kompetencje określone przez statut...Mam zatem pytania do kandydata do tej funkcji: czy w pana karierze zawodowej zarządzał pan samodzielnie zasobami ludzkim i mieniem?

Marcin Dziadzio odpowiadał: - Pracuję jako kierownik administracyjno - gospodarczy, więc zarządzam pracownikami. Na chwilę obecną to 12 osób. Jeśli chodzi o mienie, to proszę nie mieć dalekosiężnych myśli, bo starosta czy wicestarosta sam nie rozporządza mieniem powiatu, a decydujący głos ma rada powiatu. Myślę, że tego typu doświadczenie nie jest konieczne.

Zofia Laskowska, radna z Gminy Rogóźno dzieliła się refleksją: - Byłam radną w poprzedniej kadencji, obecny starosta też wtedy był radnym i pan Dziadzio też. Zauważyłam, że Marcin Dziadzio spóźniał się na sesję albo wychodził przed zakończeniem obrad. Zabierał głos, ale dotyczył tylko dróg na terenie Gminy Grudziądz. Mam wrażenie, że pan Marcin Dziadzio nie potrafił poświęcić odpowiednio dużo czasu dla powiatu... Mam tez pytanie, czy pan Dziadzio prowadzi działalność gospodarczą?

Marcin Dziadzio: - Zdaje sobie sprawę, że w przypadku objęcia funkcji wicestarosty będę musiał zrezygnować z prowadzenia działalności gospodarczej. Liczę się z tym.

Skład zarządu powinien być uzupełniony reprezentantem Łasina: -To byłoby uczciwe

Radny Tomasz Kaliszewski z Gminy Rogóźno z kolei zauważał, że na miejsce Jana Kowarowskiego powinna wejść do zarządu osoba z tej samej gminy, czyli Łasina. - Ta gmina ma 10 tysięcy mieszkańców i byłoby to uczciwe rozwiązanie - dzieli się radny Kaliszewski.

Z kolei Marek Czarnuch, radny z Gminy Łasin domagał się, by Marcin Dziadzio rozwiał wątpliwości czy będąc wicestarostą będzie działał wybiórczo na rzecz Gminy Grudziądz czy też na rzecz wszystkich gmin?

- Deklaruję otwartość na wszelkie sprawy i szerokie spojrzenie na każdy fragment powiatu - zapewnia Marcin Dziadzio.

Bożena Nadworna, radna z Radzynia Chełmińskiego: - Cieszę się, że widzimy pana Marcina Dziadzio, bo na sesjach zdalnych był pan raczej nieosiągalny... Niepokoi mnie że krążymy wokół zarządu i ludzi, którzy mają większość i nie dopuszczają innych radnych, a rada liczy 17 osób.

Za wyborem Marcina Dziadzio na wicestarostę zagłosowało 9 radnych, 6 było przeciwko i 1 osoba wstrzymała się od głosu. Głosowanie było tajne.

Nowa członkini zarządu - radna Barbara Dobek

Po wyborze Marcina Dziadzio na wicestarostę, a tym samym ustaniu pełnienia przez niego funkcji zwykłego członka zarządu, trzeba było uzupełnić skład. I tak starosta Olejnik w miejsce Dziadzio zaproponował kandydatkę Barbarę Dobek, radną z Gminy Grudziądz, nauczycielkę, działaczkę Stowarzyszenia "Q Przyszłości".

Dodajmy, że obecnie w zarządzie powiatu z Gminy Grudziądzu zwykłym członkiem zarządu jest także radny Krzysztof Klucznik.

Radna Zofia Laskowska i kilku innych radnych powiatowych zauważało, że jeśli Barbara Dobek wejdzie do składu, to obecnie w zarządzie powiatu będą aż trzy osoby z Gminy Grudziądz, a dwóch radnych z Gminy Grudziądz są wiceprzewodniczącymi rady. - Obawiam się wobec takiego podziału, inne gminy będą na szarym końcu - uważa radna Laskowska.

Podobne obawy wyrażali radni: Kaliszewski, Nadworna i Guzowski konkludując, że Gmina Grudziądz ma "nadreprezentację" w zarządzie powiatu grudziądzkiego.

Za uzupełnieniem składu zarządu powiatu grudziądzkiego o Barbarę Dobek zagłosowało 10 radnych, a 6 było przeciw. Głosowanie było tajne.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie