https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Marszem przez Bory

Edyta Szostakowska
Ćwiczenia na trasie także poprawiają kondycję
Ćwiczenia na trasie także poprawiają kondycję Fot. Marek Lejk
W Tleniu powstała - pierwsza w powiecie świeckim - grupa fanów nordic walkingu. Szybko się rozrasta, a to znak, że ludzie chcą aktywnie spędzać czas wolny.

Pomysł, żeby na terenie gminy Osie zapoczątkować nordic walking, zrodził się rok temu, kiedy to przedstawiciele gminy pojechali na Targi Turystyczne w Poznaniu. Tam poznali Piotra Kowalskiego, który jest miłośnikiem, a jednocześnie profesjonalistą w tej dziedzinie sportu. Zaczęły się pierwsze spotkania, pierwsze treningi - oczywiście pod czujnym okiem instruktora, który nauczył początkujących prawidłowej techniki marszu i pomógł dobrać odpowiednie kije.

Centrum w Tleniu

Sport ten dopiero staje się popularny. Jednak chętnych do jego trenowania nie brakuje - wręcz przeciwnie - przybywa.
- Dlatego planujemy otworzyć Centrum Nordic Walkingu w Tleniu - zapowiada dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Osiu Andrzej Kowalski.
Co miesiąc na walkingowaniu spotyka się nawet 40 osób. - Przeważnie są to wczasowicze lub osoby, które przebywają na wyjazdach integracyjnych - dodaje Justyna Semrau, właścicielka pensjonatu "Samotnia nad Wdą"; w Tleniu.

Nordic walking
To sport polegający na marszu ze specjalnymi kijkami zaadaptowanymi z narciarstwa biegowego. To dynamiczny spacer, który angażuje do pracy wszystkie mięśnie i bardzo szybko poprawia kondycję. Wpływa korzystnie na całe ciało, podnosi sprawność układu krążenia, znakomicie dotlenia organizm. Podczas spaceru nordyckiego spala się więcej kalorii niż podczas tradycyjnego marszu.

Atrakcyjne ścieżki

Jednak jest też grupa, która połknęła bakcyla i z nordic walkingiem spotyka się nie tylko okazjonalnie. Mowa o członkach nieformalnego koła miłośników chodów nordyckich. - Być może kiedyś nasze koło przekształci się w stowarzyszenie, które będzie jednoczyło więcej miłośników tego sportu i zaczniemy działać na nieco większą skalę - zastanawia się pani Justyna.
Zapewne spacery nordyckie zyskują na naszym terenie coraz to nowych entuzjastów dzięki temu, że nie trzeba daleko wyjeżdżać. Gmina Osie może się poszczycić wieloma atrakcyjnymi miejscami, które są odpowiednie do realizowania tej formy rekreacji. Piechurzy podkreślają, że dostosowanych do NW i ładnych szlaków widokowych nie brakuje, więc starają się jak najlepiej je wykorzystać.

Maszerować całym rokiem

Atutem nordic walkingu jest możliwość uprawiania go w lesie, parku czy też na wiejskich dróżkach. I to przez cały rok. - A największą zaletą tego sportu jest jego idea. To rozrywka adresowana do każdego, bez względu na wiek - dodaje Andrzej Kowalski, który również jest nordic walkerem. - To jest sport dla tych, którzy chcą aktywnie spędzić wolny czas, poznać coś bardziej innowacyjnego niż bieganie czy tradycyjne spacery - przekonuje Kowalski.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska