Są to przede wszystkim domy jednorodzinne, ale także obiekty użyteczności publicznej. Jednym z największych jest biblioteka miejska, przy ul. Wolności. Na jej dachu leży około 200 metrów kwadratowych płyt eternitowych, zawierających azbest właśnie.
Niektóre samorządy finansowo pomagają właścicielom budynków w wymianę takich dachów. W tegorocznym budżecie Wąbrzeźna pieniędzy na to jednak nie zarezerwowano. Są one jednak w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Chętni staną do konkursu
- Zamierzamy ubiegać się o takie pieniądze w konkursie ogłoszonym właśnie przez Fundusz - zapowiada Maria Polkowska, kierownik Wydziału Geodezji, Budownictwa i Inwestycji.
Zdjęcie i unieszkodliwienie eternitu to duży wydatek. Ponieważ jest to materiał zagrażający zdrowiu, takie prace mogą wykonać tylko specjalistyczne firmy. A one cenią sobie usługi kasując ponad tysiąc złotych za tonę zebranego materiału.
Tysiąc złotych to z kolei maksymalna kwota dofinansowania jakie można otrzymać na usunięcie tony niebezpiecznych materiałów z dachu.
Podobne konkursy WFOŚiGW ogłaszał już wcześniej. Teraz jednak rozszerzono "katalog" uprawnionych do ubiegania się o dofinansowanie. Obecnie starać się o to mogą właściciele domów jednorodzinnych, jednostki publiczne, kościoły, a także oraz wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe.
Urząd pomoże
Zmieniono także zasady starania się o takie dofinansowanie. Chętni nie będą składali wniosków do Funduszu, ale w urzędzie miasta i to samorząd przystąpi w ich imieniu do konkursu.
- Właśnie rozpoczęliśmy zbieranie deklaracji osób i instytucji, które planują w tym roku inwestycje polegające na utylizacji azbestu - mówi kierownik Polkowska.
Kto zamierza więc w najbliższym czasie uporać się ze starym dachem i chce skorzystać z finansowej pomocy, powinien zgłosić się w wydziale geodezji Ratusza. Deklaracje takie przyjmowane będą do końca czerwca.
Czytaj e-wydanie »