https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Masz działkę lub ogródek? Te czynności wykonaj w marcu, aby na wiosnę cieszyć się efektami swojej pracy!

Katarzyna Zawada
Działkowcy i ogrodnicy wykonują niektóre czynności przed rozpoczęciem kalendarzowej wiosny.
Działkowcy i ogrodnicy wykonują niektóre czynności przed rozpoczęciem kalendarzowej wiosny. pixabay.com/schauhi
Wiosna przebija się do nas promieniami słońca i ciepłą, jak na ten okres, temperaturą. Pierwsze przebiśniegi i krokusy już są, ptaki ochoczo ćwierkają na drzewach, pora więc zabrać się za pierwsze prace, które przygotują ogródek lub działkę na prawdziwy rozkwit zieleni. Co należy wykonać w pierwszej kolejności?

Wiele prac w ogródku zaczyna się właśnie w marcu. Choć ogrodnicy martwią się, czy zima nie powróci i nie uszkodzi upraw, znaczna część z nich dokonuje porządków przed rozpoczęciem kalendarzowej wiosny.

Po pierwsze, prace porządkowe

To, co jest istotne w przygotowaniu ogródka, to prace porządkowe. Muszą być wykonane, zanim przystąpimy do sadzenia i nawożenia. Polski Związek Działkowców przypomina, że przy sprzyjającej pogodzie warto zacząć od usuwania zimowych okryć, zeschniętych liści, połamanych pędów oraz przycinania.

Zadbany trawnik na działce i w ogrodzie

Piękny trawnik to ozdoba każdej działki i ogrodu. Kilka zabiegów pozwoli latem cieszyć się rozlewającą zielenią. Co ważne, należy dobrze wygrabić trawnik, usunąć chwasty i dopiero potem zająć się nawożeniem. Niektórzy wybierają kompost lub nawozy mineralne. Gdy pH gleby jest niskie i spada poniżej 5,5, warto wykonać zabieg wapnowania. Taką czynność można podjąć nawet w lutym i należy pamiętać, aby przez 3-4 tygodnie po niej nie stosować nawozów ani dosiewu trawy.

Marzec - czas sadzenia i przycinania

Każdy ogrodnik wie, że początek marca to czas przycinania roślin. Kluczowe jest usunięcie uszkodzonych bądź złamanych gałązek. Z krzewów należy usunąć stare i słabe pędy lub te, które zbyt gęsto rosną. W przypadku drzew owocowych dobrze jest też sprawdzić ich stan i zająć się uformowaniem korony.

- Wycinamy zdziczałe pędy (tzw. wilki) oraz przycinamy i formujemy korony drzew owocowych. Przy okazji usuwamy z drzew owocowych oznaki choroby – mumie, uschnięte, chore i przemarznięte pędy – informuje Maciej Aleksandrowicz z Mazowieckiego Polskiego Związku Działkowców.

W ramach prac można rozpocząć cięcie krzewów liściastych kwitnących latem na pędach tegorocznych np. budlei, hortensji bukietowych oraz drzewiastych czy tawuł japońskich.

Przygotuj ogród na wiosnę
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Co można posadzić w marcu?

Okres przedwiośnia to doskonały moment by zająć się rabatami pod rośliny jednoroczne. Warto wiedzieć, jakie drzewka, warzywa i kwiaty wybierać. Marzec jest niepewnym miesiącem, jeśli chodzi o temperatury powietrza. Dobrze postawić na warzywa, które są odporne na spadki temperatury. To, co można wysiać do gruntu:

  • marchew,
  • groch,
  • bób,
  • koper,
  • rzodkiew,
  • pietruszka.

Na działce i w ogródku można posadzić drzewa i krzewy owocowe, np. wiśnię i czereśnię, a także iglaki. Wielu ogrodników stawia w tym czasie na róże.

- Wiosna to dobry czas na sadzenie roślin z odkrytym korzeniem, zwłaszcza gatunków późno rozpoczynających wegetację lub trudno ukorzeniających się – czytamy na stronie Polskiego Związku Działkowców.

Czym są rozsady?

W okresie wiosennym dobrze jest zająć się wysiewem rozsad. Ten typ produkcji wymaga pracy i miejsca do przechowania sadzonek. Choć będą posadzone dopiero za jakiś czas, najlepiej w maju, to przygotowane wcześniej dadzą lepsze plony. Większość rozsad przygotowuje się w domu. To, co jest istotne przy tworzeniu, to stała wilgotność powietrza, odpowiednia temperatura i dostęp do światła.

Wśród znanych warzyw, które można wysiać pod rozsady są:

  • kapusta czerwona,
  • sałata,
  • brokuł,
  • papryka,
  • cebula.

Zobacz, co już w marcu możesz zrobić na działce lub w ogródku:

Jeszcze więcej zieleni
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Źródło: PZD

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rolnictwo

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska