Na czterech lotniskach obsługiwanych przez Nadwiślański Oddział Straży Granicznej: w Łodzi, Modlinie, Bydgoszczy i na warszawskim Okęciu w ciągu miesiąca straż graniczna zatrzymała aż 85 osób i nie wpuściła do samolotu. Wszystko przez dowód osobisty, a dokładniej dane, które się na nim znajdowały.
Sprawdź koniecznie
12 stycznia weszły w życie nowe przepisy o dowodach osobistych, które dały straży granicznej większe uprawnienia. Do tej pory strażnicy mieli dostęp m.in. do rejestrów osób poszukiwanych lub mających zakaz opuszczenia kraju. Od 12 stycznia funkcjonariusze straży granicznej otrzymali dostęp do Rejestru Dowodów Osobistych (tzw. RDO). Mają też prawo i obowiązek sprawdzenia podczas kontroli także ważności dowodów osobistych.
Dowody osobiste są na granicy dokładniej sprawdzane. Jeśli dane w dowodzie osobistym są nieaktualne lub dokument został unieważniony, straż graniczna nie może nas wypuścić z kraju. Jeśli jednocześnie nie będziemy mieć przy sobie ważnego paszportu, strażnicy nie wpuszczą nas do samolotu.
Uszkodzony lub nieważny paszport nie może posłużyć do przekroczenia granicy i pasażer spotka się z odmową wejścia na pokład samolotu bez prawa do rekompensaty.
Tyle kosztuje parking przy lotniskach w Polsce. Czy opłaca s...
Dowód osobisty może zostać unieważniony m.in. przez zmianę danych osobistych. Tak dzieje się chociażby wtedy, gdy w ciągu miesiąca po zmianie nazwiska (np. po ślubie czy rozwodzie) nie zostanie wyrobiony nowy dokument. Unieważniony może być też dowód osobisty, jeśli zgłosiliśmy jego kradzież lub zgubienie, a później odnaleźliśmy. Jeśli dowód figuruje w bazie RDO jako zagubiony lub skradziony, strażnik będzie musiał go zatrzymać.
Straż graniczna może sprawdzić i zatrzymać dowód osobisty także na przejściach granicznych i podczas kontroli drogowej.
Jakie dokumenty trzeba zabrać do samolotu?
- paszport lub dowód osobisty
- wiza (jeśli jest wymagana w kraju docelowym lub przesiadkowym),
- numer biletu elektronicznego lub karta pokładowa
- zaświadczenie o możliwości odbycia lotu dla kobiet ciężarnych (zazwyczaj od 28. tygodnia ciąży, ale dobrze mieć je również wcześniej),
- zaświadczenia o szczepieniach (jeśli są wymagane w kraju docelowym lub przesiadkowym),
- zlecenie przewozu dziecka liniom lotniczym (jeśli dziecko będzie podróżować bez opieki),
- zaświadczenia weterynaryjne oraz paszport dla zwierzęcia (jeśli podróżujemy ze zwierzęciem),
- zezwolenie na posiadanie broni (jeśli przewozimy broń myśliwską).
Tego możecie nie wiedzieć o dowodach osobistych
