Dyrekcji lubstrońskiego pałacu zależy na tym, by park wyglądał tak, jak przed wojną. Wówczas to w niszy po grocie przy parkowym stawku stała figura Matki Boskiej, której to miejscowi dodali przydomek Lubostrońskiej. Po wojnie z Lubostronia wywieźli ją Niemcy. Od tego czas nikt jej nie widział. Figura, nad którą obecnie pracuje Barbara Mroszkiewicz, wzorowana jest na figurze Matki Boskiej Łaskawej stojącej przy kościele romańskim w Strzelnie.
Będzie piękna
- Nie zachowało się żadne zdjęcie przedwojennej figury. Być może więc nie będzie ona przypominała tamtej, ale na pewno będzie równie piękna - mówi Andrzej Budziak, dyrektor Zespołu Pałacowo-Parkowego w Lubostroniu.
W parkowej oranżerii przy wielkim bloku z piaskowca siedzi artystka. Mieszka w domku oddalonym o kilkaset metrów od swojego wyjątkowego miejsca pracy. Codziennie kilka razy spaceruje między parkowymi drzewami, odpoczywa przy stawku, pracuje w oranżerii. - Jest to przepiękne miejsce. Skłania do rozmyślań, szczególnie przy takim temacie rzeźby. Wszystkim, którzy w jakiś sposób zechcieliby podziałać artystycznie polecam, by wybrali to miejsce. Nastrój parku, spokój i cisza. To, co nam jest potrzebne.
Patrzą i pytają
Obok białego bloku, w którym coraz wyraźniej widać zarys twarzy Matki Boskiej Lubostrońskiej, stoi betonowy odlew kopii figury ze Strzelna. W bezkształtnej bryle można znaleźć coraz więcej. Każdego dnia figura nabiera nowego kształtu. Obserwują to odwiedzający Lubostroń turyści, zwłaszcza w niedzielne popołudnia i późne letnie wieczory. Odwiedzają. Zadają pytania. Są bardzo ciekawi, co to za rzeźba, gdzie stanie. Artystce oni nie przeszkadzają. Z przyjemnością odpowiada na każde pytanie. - Raczej nie siadają. Chodzą w kółko. Podglądają. Swoją ciekawość przejawiają w sposób dynamiczny.
Wstaje wcześnie rano, by jak najwięcej zrobić przed upałem, który jest bardzo uciążliwy. Nie pomaga, a przeszkadza w tworzeniu. Prace potrwają około dwóch miesięcy.
Barbara Mroszkiewicz ukończyła wydział sztuk pięknych w Toruniu. Jest przygotowana do pracy w kamieniu. Tworzy kopie rzeźb figuralnych, detali architektonicznych. Pracowała w Egipcie. Rekonstruowała kilka rzeźb w katedrze poznańskiej i gnieźnieńskiej, na cmentarzu w Płocku.
Matka Boska z kamienia
Dariusz Nawrocki

Barbara Mroszkiewicz ukończyła wydział sztuk pięknych w Toruniu. Jest przygotowana do pracy w kamieniu. Tworzy kopie rzeźb figuralnych, detali architektonicznych.
W oranżerii lubostrońskiego parku Barbara Mroszkiewicz, toruńska artystka, rzeźbi w piaskowcu figurę Matki Boskiej Lubostrońskiej. Odwiedzający park i pałac mogą ją podziwiać przy pracy.