Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Takie piękne przydrożne kapliczki można zobaczyć na ziemi dobrzyńskiej [zdjęcia]

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Przy drodze Łąkie - Rogowo we wsi Rojewo znajduje się ustawiona na betonowym postumencie okazała figura Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej
Przy drodze Łąkie - Rogowo we wsi Rojewo znajduje się ustawiona na betonowym postumencie okazała figura Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej Bożena Ciesielska
Tak jak w całym regionie, także na ziemi dobrzyńskiej można spotkać wiele ciekawych przydrożnych kapliczek. Świadczą o wierze i rodzimej kulturze mieszkańców – od dziada pradziada.

Naszą przewodniczką po kapliczkach ziemi dobrzyńskiej jest Barbara Ciesielska ze Skępego, emerytowana nauczycielka języka polskiego, pasjonatka historii swej rodzinnej miejscowości. Zachęcamy jednocześnie do poznania kolejnych kapliczek na pięknych terenach między Wisłą, Drwęcą, Brynicą i Skrwą.

Grota Pana Lasów

Kapliczka - grota Panu Lasów znajduje się w lesie, ok. 1 km od zabudowań wsi Głęboczek w gm. Skępe. To urokliwe miejsce, rzadko jest odwiedzane przez ludzi. Kiedyś ta część miejscowości nazywała się Odłogi. W okolicy stał dom, w którym mieszkała rodzina Topolewskich.

Podczas wojny pani Stanisława gotowała jedzenie i piekła chleb dla partyzantów. Została rozstrzelana 25 XII 1944 r. Grotę wystawiły dwie kuzynki Topolewskie z Warszawy. Na niewielkiej metalowej tabliczce wyryto napis: GŁĘBOCZEK 1949–1974 H. M. Na drugiej dużej tablicy znajduje się napis: „PANU – LASÓW 1972. H. i M”. Na drewnianej furtce kapliczki umieszczono napis: „NIECH ŁASKA TWOJA SPŁYWA NA TYCH, KTÓRZY PATRZĄ W TWOJĄ TWARZ CHRYSTUSIE”. W oszklonej niszy umieszczona jest rzeźba Chrystusa Frasobliwego.

Ludowa figurka we wsi Łąkie

Kapliczka we wsi Łąkie (gm. Skępe) zbudowana została - jak głosi napis na tablicy - w 1945 r. i odnowiona w 2013 r. z inicjatywy mieszkańców. Znajduje się po lewej stronie jadąc od Skępego przy drodze Łąkie- Franciszkowo.

To też może Cię zainteresować

Pani Bożena zwraca uwagę na fakt, iż w oszklonej niszy umieszczono ludową rzeźbę Matki Boskiej Skępskiej, aczkolwiek takie figurki są najbardziej popularne na ziemi dobrzyńskiej. Rzeźbili je ludowi artyści z rodu Miłkowskich.
Na frontowej części umieszczono napis: „KRÓLOWO KORONY POLSKIEJ MÓDL SIĘ ZA NAMI. ROK 1945”.
Dariusz Chrobak z Czernikowa w wierszu „Litania Dobrzyńska do Matki” napisał tak: „Wy kopiaste Matki Skępskie, w kapliczkach, zakrystiach, feretronach, ołtarzykach domowych, popękane baniaste królowe. Wysłuchajcie nas czasem”.

Figura Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej

Przy drodze Łąkie - Rogowo we wsi Rojewo (gm. Rogowo) znajduje się ustawiona na betonowym postumencie okazała figura Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej. Powstała z inicjatywy mieszkańców.
Napisy informują o intencji i fundatorach: „O NIEPOKALANA BŁOGOSŁAW WSI I OJCZYŹNIE NASZEJ. FUNDACJA OSP WSI ROJEWO I MIESZKAŃCÓW”.

Kapliczka słupowa w Sarnowie

- Kapliczka w miejscowości Sarnowo należy do bardzo rzadko spotykanych na naszych terenach drewnianych kapliczek słupowych. Cechą wyróżniającą jest umieszczona w niszy ludowa rzeźba Matki Boskiej Skępskiej – kontynuuje Bożena Ciesielska.

Prostokątna szafeczka została przykryta dużym drewnianym dwuspadowym daszkiem zwieńczonym drewnianym krzyżykiem. Wnękę zamykają szklane drzwiczki na haczyk. Teren, na którym ustawiono figurkę, należy obecnie do prywatnego właściciela.

Pod klasztorem w Skępem

Kapliczka wyjątkowej urody wisi na drzewie zwanym w miejscowej tradycji dębem Jagiełły lub Napoleona.
Znajduje się poza murem kościoła pw. Zwiastowania NMP i klasztoru Bernardynów w Skępem. W środku umieszczono ludową drewnianą figurkę Matki Boskiej Skępskiej. Znajduje się we wnęce prostokątnej płaskiej drewnianej skrzyneczki przykrytej daszkiem. Z przodu widać dwie rzeźbione drewniane kolumienki stanowiące ramę kapliczki.

To druga taka kapliczka ustawiona we wrześniu 2019 r. Stara prawdopodobnie odpadła od drzewa. Nową wykonał lokalny rzeźbiarz Zdzisław Ostrowski z Lipna. Jest Jest autorem „Politki” na lipnowski Przegląd Twórczości Filmowej „Pola i inni”. W Lipnie urodziła się słynna Apolonia Chalupec (Chałupiec), późniejsza Pola Negri.

Rodzinna kapliczka w Skępem

Takie kapliczki nieczęsto spotykane są na ziemi dobrzyńskiej. Można ją nazwać rodzinną, bo została postawiona przez Anielę i Franciszka Graczkowskich przy ulicy Kolejowej w Skępem. Na inskrypcji można przeczytać: „NAJSŁODSZE SERCE JEZUSA ZMIŁUJ SIĘ NAD NAMI. 22 VI 1958 ROK”. Poświęcili ją zakonnicy z kościoła pw. Zwiastowania Najświętszej Marii Panny i klasztoru Bernardynów w Skępem.

Aniela i Franciszek Graczkowscy, stawiając przy swoim domu kapliczkę z figurą Jezusa Chrystusa, prosili o zdrowie dla swej córki. Trzykondygnacyjna kapliczka ma kształt czworoboczny. Jest murowana, nakryta czterospadowym daszkiem z blachy wykończonym metalowym krzyżykiem. W oszklonej wnęce ustawiono dużą figurę Jezusa. Poniżej w małej wnęce znajduje się obrazek z figurką Matki Boskiej Skępskiej. Całość obiektu ogrodzono płotkiem z siatki. Wejść można przez furtkę. Intencja rodziców się spełniła, gdyż córka wyzdrowiała.

We wsi Wólka

Wieś Wólka znajduje się w gminie Skępe. Czasem jest zwana Dużą Wólką, w odróżnieniu od Małej Wólki, która także znajduje się w gminie Skępe w powiecie lipnowskim. Można powiedzieć, że ta kapliczka z ludową figurą Matki Boskiej Skępskiej jest przykładem jak mieszkańcy wsi dbają o zabytkowy obiekt. W oszklonej prostokątnej niszy znajduje się drewniana rzeźba, która niedawno była odnowiona.

Na kapliczce widnieje napis: „O MARYJO SKĘPSKA MÓDL SIĘ ZA NAMI”. Kapliczka o konstrukcji czworobocznej ma gwiaździsty daszek powstały ze skrzyżowania dwóch daszków dwuspadowych. Całość ogrodzona tradycyjnym drewnianym płotem. Kapliczka została postawiona w hołdzie Matce Boskiej Skępskiej.

Metalowy krzyż z pasyjką

Na obrzeżach gminy Skępe znajduje się mała miejscowość o charakterze rolniczym - Gorzeszyn (sołectwo Boguchwała). Stoi tam metalowy ozdobny krzyż z pasyjką umieszczony w betonowym postumencie. W oszklonej niszy jest figurka Matki Boskiej Niepokalanej.

To typowa przydrożna kapliczka, dzięki której nie można się zgubić wędrując po gminie Skępe.

Krzyż w Czermnie

Krzyż usytuowany jest poza głównymi zabudowaniami miejscowości Czermno w gm. Skępe, po prawej stronie jadąc od Czermna w kierunku Czarnego Lasu. Na postumencie umieszczono mało dziś czytelny napis: „W 1941 R. PRZEZ BARBARZYŃCÓW HITLEROWSKICH SPONIEWIERANY JEZU CHRYSTE ZMIŁUJ SIĘ NAD NAMI ODBUDOWAŁ E. Ś. 1992 R.” Całość ogrodzona tradycyjnym drewnianym płotem. Metalowy krzyż stoi między krzewami jałowca.

Dobrze jest znać historię własnego regionu

Na koniec Barbara Ciesielska przypomina dwie ważne postacie dla budowania naszej tożsamości i wiedzy historycznej: Zygmunta Glogera (1845-1910) i Aleksandra Petrówa (1848 – 1915).

„Obce rzeczy wiedzieć dobrze jest – swoje obowiązek” - napisał Zygmunt Gloger we wstępie do „Encyklopedii staropolskiej”. Pisząc o „swoich rzeczach” miał zapewne na myśli znajomość historii własnego regionu, zabytków czy postaci związanych z „małą ojczyzną”. Człowiek zakorzenia się w miejscu, w którym mieszka, uczy się, pracuje, żyje. Jest związany z rodzimą kulturą poprzez pamięć, poszanowanie tradycji i więzi społeczne. Powinien znać najbliższe środowisko i własny region, uczestniczyć w pomnażaniu dziedzictwa kulturowego i szanować dorobek przeszłości.

To też może Cię zainteresować

Polska ma Oskara Kolberga, a ziemia dobrzyńska jeszcze Aleksandra Petrówa, który jest postacią mało jeszcze znaną. Dzięki matce zaczął zwracać uwagę na kulturę ludową i język. Warto pamiętać o tym etnografie ziemi dobrzyńskiej, językoznawcy i publicyście, autorze monografii „Lud ziemi dobrzyńskiej, jego zwyczaje, mowa, obrzędy, pieśni, leki, zagadki, przysłowia itp.” oraz „Bajek dobrzyńskich” wydanych przez Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska