Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matury 2006 - nasz raport

Małgorzata Święchowicz [email protected]
Fot. Tomek Czachorowski
Nie można zdać matury myląc "Chłopów" z "Dżumą", a Makbeta z Hamletem. Wczoraj w szkołach było rozdanie świadectw maturalnych - co piąty absolwent świadectwa nie dostał.

22 maturzystów ze szkoły niepublicznej w Solcu Kujawskim ściągało na matematyce - będą musieli przystąpić do matury jeszcze raz, w sierpniu.
W całej Polsce, jak już pisaliśmy, unieważniono matury prawie 800 osobom, które zostały przyłapane na niesamodzielnym rozwiązywaniu testów.

Nie ściągali i też nie zdali

Porażka. Narodowa tragedia - to pierwsze komentarze po ogłoszeniu wyników tegorocznej matury.
Wyniki są gorsze, niż rok temu - także w województwie kujawsko-pomorskim. Choć niby nie powinniśmy narzekać - "podskoczyliśmy" w krajowym rankingu z miejsca dziewiątego na siódme. Nasi uczniowie uplasowali się nieznacznie powyżej polskiej średniej (79,5 proc. zdało!). To jednak rok temu było lepiej, bo zdało aż 86 proc. tych, którzy podeszli do egzaminów.

Nerwowo, każdy szybko ucieka

Ilu zdało

Podajemy procent uczniów z naszego regionu, którzy poradzili sobie na egzaminach i wczoraj odebrali świadectwa maturalne w:
liceach ogólnokształcących - 88,4
technikach - 67,5
liceach profilowanych - 65,5
liceach uzupełniających - 37,3

Zdawalność matury w naszym regionie jest inna niż w kraju - gorzej wypadli uczniowie ogólniaków, za to trochę lepiej techników, liceów profilowanych i uzupełniających.
Agnieszka Najzer z Solca Kujawskiego zdawała maturę w bydgoskim V LO, wczoraj już o 8.40 poznała wynik.
- Jestem zadowolona - mówiła. Ale widziała, że nie wszyscy z kolegów mają szczęśliwe miny. Odbierali świadectwa w szkolnej świetlicy i szybko znikali. - Było nerwowo - przyznaje. - Wielu spodziewało się lepszych wyników z części pisemnej.
Słyszała, że polski poszedł nie najlepiej. Wielu rozczarowały też rezultaty egzaminu z biologii.
Agnieszka chce studiować na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, myśli o logopedii albo nauczaniu przedszkolnym i terapii dziecka. Na maturze zdawała język polski, angielski i wiedzę o społeczeństwie. Najbardziej bała się angielskiego - a ten akurat poszedł jej najlepiej - na poziomie podstawowym uzyskała 91 proc. punktów. To tzw. wysoka klasa wyników - w tym roku tak dobrze egzamin z angielskiego napisało w Polsce 12 proc. maturzystów. 11 proc. uzyskało wynik lepszy, ale aż 77 proc. - gorszy.

Infografika Jerzy Gliszczyński

Teza czy hipoteza

Egzamin pisemny z angielskiego wypadł gorzej, niż można było się spodziewać. W kujawsko-pomorskich technikach prawie co dziesiąty maturzysta nie poradził sobie z testami.
W liceach uzupełniających przez angielski nie przebrnął co piąty.
Jednak jeszcze większy pogrom był na polskim. Niektórych przerósł już egzamin ustny. Choć od września każdy znał temat egzaminacyjnej prezentacji i miał siedem miesięcy na przygotowanie się do zdawania - w liceach uzupełniających co dziesiąty sobie nie poradził. W liceach profilowanych odpadło ośmiu na stu, w technikach - siedmiu na stu.
Na egzaminie pisemnym podobnie, a w niektórych szkołach nawet gorzej. W kujawsko-pomorskich liceach uzupełniających niemal co czwarty nie zdał!
Co się okazało po pisemnym egzaminie z polskiego?
Maturzyści nie potrafią odróżnić tezy od hipotezy, mylą Makbeta z Hamletem, tragedię antyczną z dramatem polskim. Ktoś nawet uznał, że dobrym przykładem tragedii antycznej jest "Bogurodzica".
Jeden z maturzystów pisał o "tej Kordianie, która nie mogła się porozumieć z mężem". Inny decydował się pisać o "Chłopach" Reymonta, a wyszła mu z tego "Legenda o świętym Aleksym". Wielu uciekło od zadanego tematu i wymyślało swój własny. Były więc prace o "Dżumie", "Nad Niemnem". Ktoś nawet napisał o Janie Pawle II: "Jan Paweł II to człowiek, którego można szanować. Chodź jego nie ma wśród nas. Można powiedzieć, że był święty wśród żywych"... (pisownia oryginalna).

Biologia zamiast matematyki

Taki wynik

Średnie wyniki w województwie kujawsko-pomorskim z przedmiotów obowiązkowych
(obok wyniku z części podstawowej w nawiasie podajemy rezultat z części rozszerzonej)
j.polski - 51,8 (48,8)
j.angielski - 67 (50,2)
j. niemiecki - 58 (46,5)
j. francuski - 82,8 (65,1)
biologia - 44,2 (40,3)
chemia - 67,6 (52,3)
fizyka i astronomia - 63,0 (44,8)
geografia - 53,5 (47,6)
historia - 49,7 (47,9)
matematyka - 68,7 (40,5)
wos - 58,4 (38,4)
(dane OKE, dotyczy wszystkich typów szkół)

W ubiegłym roku maturzyści szczególnie źle wypadli na matematyce. I teraz też wielu poległo. Najwięcej w liceach uzupełniających, w których do matury przygotowywali się absolwenci zasadniczych szkół zawodowych. W naszym regionie połowa takich maturzystów oblała test podstawowy. W liceach profilowanych nie zdał co szósty.
Strach przed złymi wynikami z matematyki spowodował, że w tym roku uczniowie chętniej wybierali egzamin z geografii i biologii.
Ale i tu rozczarowanie: w całym kraju na teście z biologii poślizgnęło się 23 proc. maturzystów!
W naszym województwie nawet ci z ogólniaków wypadli kiepsko: z testu podstawowego udało im się zdobyć średnio połowę punktów, a z rozszerzonego - 42,5 proc.
W liceach uzupełniających testy z biologii położyły na łopatki prawie 65 proc. uczniów!

Infografika Jerzy Gliszczyński

Zajrzyj do karty

W internecie są komentarze do zadań przygotowane przez ekspertów Centralnej Komisji Egzaminacyjnej - każdy, kto źle wypadł na teście może sprawdzić, gdzie popełnił błąd. Są też karty wyników - dla tych, którzy chcą upewnić się, jak wypadli na tle innych. Z kart wyników można się dowiedzieć, ilu maturzystów w kraju uzyskało podobną punktację, ilu wypadło lepiej, ilu gorzej. Dzięki temu można też wstępnie ocenić swoje szanse na indeks.
Karty wyników i więcej informacji dla maturzystów na: www.cke.edu.pl

Karty wyników

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska