https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mechatronik - to brzmi dumnie

BARBARA SZMEJTER
Nowymi specjalnościami w Zespole Szkół  Elektrycznych we Włocławku zaiteresowani  są m.in. gimnazjaliści z Dobrzynia nad  Wisłą...
Nowymi specjalnościami w Zespole Szkół Elektrycznych we Włocławku zaiteresowani są m.in. gimnazjaliści z Dobrzynia nad Wisłą... Fot. Jolanta Młodecka
Zespół Szkół Chemicznych wziął się za usługi gastronomiczne, nie gardząc agrobiznesem, "Elektryk" stawia na teleinformatykę.

Nowe kierunki kształcenia, przystosowane do potrzeb rynku pracy, proponują głównie włocławskie szkoły techniczne. W jednym oddziale klas pierwszych będzie około 30 uczniów. Takie są przymiarki. Łącznie w roku szkolnym 2007/2008 zostanie utworzonych w placówkach ponadgimnazjalnych 116 oddziałów. Najwięcej, bo 39 w liceach ogólnokształcących cieszących się od lat niesłabnącym powodzeniem. Tylko 11 oddziałów planowanych jest natomiast w liceach profilowanych, które w praktyce nie bardzo się sprawdziły. - Są- dziliśmy, że uczniowie będą wybierać te właśnie szkoły jako szczególnie atrakcyjne, tymczasem trafia do nich głównie młodzież, która nie dostała się gdzie indziej - przyznaje Ryszard Machnowski, naczelnik Wydziału Edukacji we włocławskim ratuszu.

"Drugą młodość" przeżywają szkoły techniczne, proponując coraz więcej zawodów poszukiwanych na rynku pracy. - O wprowadzaniu nowych kierunków kształcenia decydują dyrektorzy poszczególnych szkół - mówi naczelnik Machnowski, nie chcąc na razie oceniać dokonywanych wyborów. Faktem jest jednak, że Zespół Szkół Budowlanych chce kształcić techników architektury krajobrazu, drogownictwa oraz urządzeń sanitarnych, a na poziomie szkoły zawodowej wprowadza kierunek zbrojarz-betoniarz. W Zespole Szkół Chemicznych wiedzę będą zdobywać m.in. przyszli technicy organizacji usług gastronomicznych oraz agrobiznesu. W Zespole Szkół Elektrycznych nowością jest kierunek technik teleinformatyk, zaś w zasadniczej elektrycznej: elektromonter i monter elektronik.

Nowe propozycje ma Zespół Szkół Technicznych, gdzie na poziomie technikum będzie można od września zdobywać zawód mechatronika, mechanizatora rolnictwa i poligrafa, a w szkole zawodowej - operatora obrabiarek skrawających. Nie jest wykluczone, że nabór na atrakcyjne kierunki techniczne odbędzie się w tym roku bez problemu, bowiem zbyt wielu absolwentów "ogólniaków" nadal bezskutecznie szuka zatrudnienia.


Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska