Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Medal Unitas Durat Panatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis dla 100-letniej Ireny Kazaneckiej z Torunia [zdjęcia]

(maw)
Irena Kazanecka, stuletnia mieszkanka Torunia, dołączyła do grona rówieśników Niepodległej uhonorowanych marszałkowskim medalem Unitas Durat Panatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis dla najstarszych mieszkańców regionu świadków odradzającej się ojczyzny.

- Życie najstarszych mieszkańców regionu jest klamrą, która łączy dziesięciolecia, towarzyszy całej współczesnej historii naszej ojczyzny. Ich losy są symbolem losów naszego kraju. Jesteśmy wdzięczni za świadectwo, za proste, osobiste opowieści, dlatego z wielką przyjemnością honorujemy nestorów mieszkających w regionie najwyższym wojewódzkim odznaczeniem, medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis – mówi marszałek Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

W imieniu marszałka medal wręczył pani Irenie wicemarszałek Zbigniew Sosnowski.

Irena Kazanecka, córka Marty i Mariana Małkiewiczów, urodziła się 26 kwietnia 1920 roku w Łąkiem w powiecie lipnowskim. Miała brata i dwie siostry. Rodzice prowadzili gospodarstwo rolne.

Przed wojną uczęszczała do szkół w Łąkiem i Skępem (powiat lipnowski). W czasie okupacji razem z siostrą były aresztowane podczas tak zwanej „łapanki”. Wywieziono je w okolice Gdańska, gdzie pracowały przy kopaniu rowów. Siostrom udało się jednak uciec i powrócić szczęśliwie do domu.

Po wojnie pani Irena poznała Jana Kazaneckiego. Para wzięła ślub i zamieszkała w rodzinnej miejscowości męża, w Boborwnikach (powiat lipnowski). W 1950 roku przyszedł na świat ich pierwszy syn Lech. Po czterech latach małżonkowie doczekali się drugiego potomka, Krzysztofa. W 1952 roku rodzina przeprowadziła się do Lubicza pod Toruniem. Zmiana miejsca zamieszkania
wiązała się ze zmianą miejsca pracy pana Jana. Dwa lata później państwo Kazaneccy zamieszkali w Toruniu. Pani Irena wychowywała synów i prowadziła dom. Przez kilka lat pracowała w fabryce pierników Kopernik, a następnie w Toruńskiej Przędzalni Czesankowej Merinotex. Problemy ze zdrowiem sprawiły, że dość wcześnie zrezygnowała z aktywności zawodowej.

Mąż pani Ireny zmarł w 1976 roku. Opiekę nad seniorką sprawuje obecnie syn Lech. Nestorka jest babcią dla siedmiorga wnuków, czworga prawnucząt i jednego praprawnuczka.

Zawsze lubiła gotować, a kuchnia była jej ulubionym miejscem w domu. Przygotowując potrawy i smakołyki, którymi zajadała się cała rodzina, często śpiewała przedwojenne piosenki. Do dziś pamięta niektóre z nich i czasem nuci. Mimo problemów ze zdrowiem nie traci poczucia humoru i optymizmu. Jest otwarta i zawsze chętna do rozmowy.

Urząd Marszałkowski zaprasza do kontaktu rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2020 roku kończą sto lat, a także osób starszych, które do tej pory nie otrzymały medalu. Mogą się one kontaktować pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: [email protected].

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska