W kategorii Sołtys Roku Kujaw i Pomorza 2019 - Mistrzowie Agro trzecie miejsce zajęła Grażyna Szarszewska z sołectwa Płonne w gminie Radomin. Do plebiscytu została nominowana przez Partnerów Forum Rolniczego. Pani Grażyna sołtyską jest od 2010 roku. W tym samym roku została radną gminną.
- Lubię pracę społeczną, współpracę z ludźmi, a dodatkowo cieszę się, gdy widać efekty tej pracy – mówi pani Grażyna. - Sołectwo Płonne to przede wszystkim aktywni mieszkańcy, który działają m.in. w Kole Gospodyń Wiejskich, Ochotniczej Straży Pożarnej czy Stowarzyszeniu Jakubowym. Nasze sołectwo się zmienia. Mamy piękną wyremontowaną szkołę. Spore nakłady, zarówno z gminy, jak i Funduszu Sołeckiego, przeznaczamy na drogi. W tym roku utwardzony został odcinek przy szkole. Powstały miejsca parkingowe, zwiększył się komfort oraz bezpieczeństwo. Z Funduszu zakupiliśmy też krzesła oraz bramkę. Powstało boisko, które służy na mecze, zawody i dla uczniów na lekcjach w-f.
Grażyna Szarszewska zaznacza, że cieszy ją dobra współpraca z mieszkańcami i gminą.
- Jestem szczera, otwarta, staram się być dla ludzi – dodaje.
Mieszkańcy Płonnego potwierdzają, że pani sołtys się sprawdza.
- Pani Grażyna nie tylko nas wspiera, ale także działa w OSP, brała nawet udział w zawodach. W OSP działa też jej troje dzieci. Pani sołtys jest uśmiechnięta i energiczna – mówi Dawid Rumiński z OSP w Płonnem.
Członek Rady Sołeckiej Łukasz Zieliński dodaje: - Ja chciałbym podziękować pani sołtys za jej pracę, współpracę i że nigdy nam nie mówi „nie”, jeśli są jakieś wnioski i pomysły.
Grażyna Szarszewska działa też w Radzie Rodziców Szkoły Podstawowej w Płonnem. Dołączyła też do miejscowej grupy teatralnej.
Mieszkańcy Płonnego aktywnie uczestniczą w imprezach.
- Wiosną i jesienią organizujemy akcję sprzątania naszej wsi. Staramy się, by było czysto i estetycznie. Płonne jest atrakcyjne turystycznie. Przebiega tędy Szlak św. Jakuba, tu bywała Maria Dąbrowska. Mamy Izbę poświęcona jej pamięci – dodaje pani sołtys.
Sołtyska z Płonnego nie prowadzi gospodarstwa. Pracuje zawodowo, wychowała 4 synów i córkę. Lubi prace manualne i artystyczne. Co roku przygotowuje samodzielnie wieniec dożynkowy.
Podczas Forum Rolniczego Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski wręczył Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości osobie zasłużonej dla Niepodległej. Trafił on do związanego z Kowalewem Pomorskim Michała Leszczyc-Grabianki. To wieloletni działacz rolniczej Solidarności, internowany podczas stanu wojennego i szykanowany przez władze komunistyczne, a także członek kowalewskiego Komitetu Upamiętniającego Tragedię Smoleńską.
A już 18 października rozpoczynamy ogólnopolski finał konkursów Rolnik, Sołtys i Koło Gospodyń Wiejskich Roku Polski 2019. Potrwa on do czwartku 7 listopada. Finaliści zachowają głosy zdobyte od początku akcji.
