Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Media bez wyboru: Ogólnopolski protest mediów przeciwko nowej opłacie. Telewizje wstrzymały nadawanie, komunikaty w stacjach radiowych

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
„Media bez wyboru”. Ogólnopolski protest mediów mediów przeciwko nowej opłacie
„Media bez wyboru”. Ogólnopolski protest mediów mediów przeciwko nowej opłacie fot. adam jankowski / polska press
Brak audycji telewizyjnych i radiowych, czarne okładki gazet i zablokowane treści na największych portalach internetowych – to skutek ogólnopolskiej akcji „Media bez wyboru”. Protest wydawców związany jest z projektem nowej ustawy wprowadzającym podatek od mediów i reklam. Strajk potrwa do końca dnia.

Rząd przedstawił pomysł wprowadzenia podatku od mediów i reklamy, twierdząc, że chce w ten sposób opodatkować mi.in. międzynarodowych gigantów, jak Google, Facebook czy Apple. Media prywatne protestują i nazywają to haraczem.

W związku z tym w środę część wydawców zainicjowała akcję „Media bez wyboru”.

Widzowie największych stacji telewizyjnych od środowego poranka chcąc obejrzeć programy na kanałach Grupy Telewizji Polsat, TVN Grupy Discovery i Telewizji Puls widzą specjalny komunikat, wyświetlony na czarnej planszy.

Źródło:
TVN 24

„Tu miał być Twój ulubiony program. Przepraszamy naszych widzów i partnerów handlowych. Dziękujemy za zrozumienia i wsparcie” – głosi treść komunikatu.

Portale bez dostępu do treści

Z kolei część największych portali internetowych zablokowało udostępniane przez siebie treści.

Na ich stronach głównych wyeksponowany jest napis „Media bez wyboru” i komunikat „Tu powinien być Twój ulubiony serwis internetowy. Dzisiaj jednak nie przeczytasz tu żadnych treści” oraz wspólny list otwarty, który we wtorek opublikowało ok. 40 prywatnych firm z branży mediów w proteście przeciw podatkowi od reklam. Taką formę protestu wybrały m.in. Onet i Interia.
Część portali udostępnia artykuły, jednak także wyeksponowały napis na czarnym tle informujący o proteście.

Stacje radiowe nadają jedynie komunikaty

W akcję protestacyjną włączyły się także stacje radiowe. We wszystkich rozgłośniach Grupy RMF, Grupy Radiowej Agory i Eurozetu od rana emitowany jest jedynie komunikat informujący o wspólnym proteście przeciw podatkowi reklamowemu.

List otwarty mediów

Projekt ustawy o dodatkowych przychodach Narodowego Funduszu Zdrowia, Narodowego Funduszu Ochrony Zabytków oraz utworzeniu Funduszu Wsparcia Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Obszarze Mediów został opublikowany 2 lutego 2021 r.

Tymczasem list otwarty do władz Rzeczypospolitej Polskiej i liderów ugrupowań politycznych w sprawie projektu MF napisali we wtorek, 9 lutego 2021 r., wydawcy wielu mediów w Polsce. Jak napisano, to haracz, który uderzy w widzów, słuchaczy, czytelników i internautów.

"Zwracamy się w sprawie zapowiadanego nowego, dodatkowego obciążenia mediów działających na polskim rynku, myląco nazywanego „składką”, wprowadzaną pod pretekstem Covid-19. Jest to po prostu haracz, uderzający w polskiego widza, słuchacza, czytelnika i internautę, a także polskie produkcje, kulturę, rozrywkę, sport oraz media" - napisano.

"Jako media działające od wielu lat w Polsce nie uchylamy się od ciążących na nas obowiązków i społecznej odpowiedzialności. Co roku płacimy do budżetu Państwa rosnącą liczbę podatków, danin i opłat (CIT, VAT, opłaty emisyjne, organizacje zarządzające prawami autorskimi, koncesje, częstotliwości, decyzje rezerwacyjne, opłata VOD itd.). Własną działalnością charytatywną wspieramy też najsłabsze grupy naszego społeczeństwa. Wspieramy Polaków, jak i rząd w walce z epidemią, zarówno informacyjnie, jak i przeznaczając na ten cel zasoby warte setki milionów złotych.

Zdecydowanie sprzeciwiamy się więc używaniu epidemii, jako pretekstu do wprowadzenia kolejnego, nowego, wyjątkowo dotkliwego obciążenia mediów. Obciążenia trwałego, które przetrwa epidemię Covid-19" - brzmi fragment oświadczenia-protestu.

Projekt ustawy przewiduje pozyskanie dodatkowych środków, które posłużą zapobieganiu długofalowym zdrowotnym, gospodarczym i społecznym skutkom pandemii COVID-19. Ich źródłem będą składki od reklamy w internecie oraz mediów tradycyjnych.

Zdaniem Ministerstwa Finansów składki te wzmocnią finanse NFZ, Narodowego Funduszu Ochrony Zabytków oraz nowego funduszu celowego, służącego dofinansowaniu projektów związanych z przemianami w przestrzeni cyfrowej, kulturą i dziedzictwem narodowym.

Resort finansów argumentuje projekt tym, że wprowadzając składkę od reklam, Polska wzoruje się na szeregu państw OECD i Unii Europejskiej, które wdrożyły do swojego prawa podobne rozwiązania.

List podpisali m.in.:
Agora S.A.
Burda Media Polska
CANAL+
Dziennik Trybuna
Dziennik Wschodni
Edipresse Polska
Eleven Sports Network sp. z o.o.
Grupa Eurozet
Grupa Interia.pl sp. z. o.o.
Grupa Radiowa Agory sp. z o.o.
Grupa RMF
Grupa Wirtualna Polska
Grupa ZPR
Helios S.A.
Infor Biznes
Kino Polska TV S.A.
Music TV sp. z o.o.
Muzo.fm sp. z o.o.
naTemat.pl
OKO.press
Polityka
Ringier Axel Springer Polska
Superstacja sp. z o.o.
Telewizja Polsat sp. z o.o.
Telewizja Puls sp. z o.o.
TIME S.A.
TVN S.A.
Tygodnik Powszechny
Wydawnictwo Bauer
oraz Polska Press Grupa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Media bez wyboru: Ogólnopolski protest mediów przeciwko nowej opłacie. Telewizje wstrzymały nadawanie, komunikaty w stacjach radiowych - Portal i.pl

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska