Spis treści
Olejnik zapytała Sikorskiego o pochodzenie jego żony
Prowadząca Monika Olejnik zapytała szefa MSZ, co odpowiedziałby dziennikarzowi, który napisał, że dla członków Koalicji Obywatelskiej problemem może być pochodzenie jego żony.
– Ja bym powiedział, że jest już świecka tradycja, że pierwszymi damami powinny zostać osoby pochodzenia żydowskiego – odpowiedział.
Ostry wpis szefa MSZ po programie w TVN24
Po zakończeniu programu Radosław Sikorski opuścił studio bez pożegnania z Moniką Olejnik.
Następnie na platformie X zamieścił wpis, w którym podkreślił, iż uważa, że „ustawianie pochodzenia żony kandydata jako tematu w wyborach prezydenckich jest niedopuszczalne”.
„Wbrew insynuacji red. Olejnik nie jesteśmy krajem antysemitów. Od TVN i Warner Bros./Discovery żądam przywrócenia standardów dziennikarskich” – dodał szef polskiej dyplomacji.
Trzaskowski wsparł Sikorskiego
Wyrazy wsparcia dla Radosława Sikorskiego zamieścił na platformie X jego konkurent w prawyborach prezydenckich, Rafał Trzaskowski.
„Żona, dzieci, rodzina to świętość. Wyrazy wsparcia dla Anne i Radka” – napisał.
Monika Olejnik zabrała głos
W nocy z wtorku na środę głos w sprawie zabrała sama Monika Olejnik. Dziennikarka zamieściła na Instagramie wpis, w którym przeprosiła widzów i podkreśliła, że „Polska nie jest krajem antysemitów”.
„Od lat walczę z antysemityzmem, z przemocą, z hejtem i z agresją. Nie jestem obojętna! Z zaskoczeniem i oburzeniem, czemu dałam wyraz w programie, przyjęłam cytowane w mediach głosy na temat pochodzenia Anne Applebaum. Uważałam, że minister powinien mieć możliwość się do nich odnieść, co też zrobił w „Kropce nad i”. Przepraszam Państwa, wszystkich moich widzów - jeśli nie byłam dość precyzyjna i dobitna. Nie były moją intencją żadne insynuacje, podobnie jak minister Sikorski uważam, że Polska to nie jest kraj antysemitów!” – napisała prowadząca „Kropkę nad I”.
„Tygodnik Powszechny” także komentuje sprawę
Głos w sprawie zabrała również redakcja „Tygodnika Powszechnego”. Olejnik powiedziała, że to na jego łamach przeczytała opinię, że dla niektórych w KO problemem jest pochodzenie Ann Applebaum. „TP” pisze, że takie stwierdzenie jest „nieprawdziwe”.
Prawybory prezydenckie w KO
W sobotę Zarząd Krajowy Platformy Obywatelskiej zdecydował, że prawdopodobnie 23 listopada będą przeprowadzone prawybory, w których członkowie Koalicji Obywatelskiej (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska i Zieloni) wybiorą kandydata KO na prezydenta w 2025 roku. Kandydatami w prawyborach są: prezydent Warszawy, wiceszef PO Rafał Trzaskowski i szef MSZ Radosław Sikorski. Zwycięzca prawyborów ma 7 grudnia na Śląsku zaprezentować swój program.