- Drodzy przedstawiciele mediów lokalnych, mediów regionalnych, ten podatek nie jest dla was. Ten podatek jest dla tych, którzy utrudniają korzystanie czasami z dostępu do danych dla was. To właśnie media lokalne, media regionalne, lokalne portale, lokalne gazety, ale także prasa w ogóle dzisiaj jest bardzo często przyćmiona, duszona poprzez ogromną siłę kapitałową koncernów zagranicznych - powiedział szef rządu Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej przy okazji wizyty w Gdańsku.
- Podatek od reklam ma mieć charakter progresywny - dodał premier. Zapowiedział też, że rząd przyjrzy się zapisanym w projekcie pułapom opłat cyfrowych nakładanych na media w zależności od ich wielkości.
Według premiera podatek cyfrowy w państwach europejskich jest stosowany coraz szerzej. Zdaniem Mateusza Morawieckiego do niedawna ta przestrzeń nie była w ogóle opodatkowana, z czego skwapliwie korzystali cyfrowi giganci.
Projekt, który wywołał lawinę protestów, pojawił się na stronach internetowych Ministerstwa Finansów 2 lutego 2021 r. Po kilku dniach zaprotestowały media prywatne w Polsce, m.in. Polska Press. Ostatecznie w środę, 10 lutego 2021 r., doszło do największego w najnowszej historii mediów protestu pod hasłem "Media bez wyboru".
Protest „Media bez wyboru” oznaczał tego dnia brak audycji telewizyjnych i radiowych, czarne okładki gazet i zablokowane treści na największych portalach internetowych.
Przeciwko pomysłowi podatku od mediów i reklamy, oprócz głównych sił opozycyjnych, jest Porozumienie zarządzane przez Jarosława Gowina. Stronnictwo należące do Zjednoczonej Prawicy w ostatni piątek wydało oświadczenie w tej sprawie. Drugi koalicjant czyli Solidarna Polska ma inne zdanie. Jak powiedział w poniedziałek, 15 lutego 2021 r., szef partii Zbigniew Ziobro, SP jest zwolennikiem zasadniczych zmian na rynku medialnym. - Przyjmujemy za zasadną ustawę regulującą obszar opodatkowania, zwłaszcza tych wielkich korporacji, które często nie wszystkie płacą podatków - powiedział.
- Nie może być tak, że zwykły Polak płaci podatki, a międzynarodowe podmioty unikają w pewien sposób opodatkowania. To wytwarza nierówną sytuację w stosunku do mediów krajowych - ocenił minister sprawiedliwości w rządzie Mateusza Morawieckiego. Jak dodał Zbigniew Ziobro, kontrowersyjny projekt nie był konsultowany z jego ugrupowaniem.
Według założeń Ministerstwa Finansów do wtorku, 16 lutego 2021 r., trwają prekonsultacje i można składać uwagi i wnioski do projektu ustawy. Rząd chciałby, by ustawa weszła w życie już 1 lipca 2021 r. Wpływy z podatku w 2022 r. miałyby wynieść 800 mln zł.
Premier Mateusz Morawiecki odwiedził w poniedziałek, 15 lutego 2021 r., firmę Kokoszki Prefabrykacja S.A. w Gdańsku. - Jestem przekonany, że firmy jak ta, produkujące elementy budowlane, przemysłowe, to przyszłość Polski. Będziemy we współpracy regulacyjnej i finansowej robić wszystko, żeby polskie firmy dokonywały coraz odważniejszej ekspansji międzynarodowej.
