https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mediewiści na pierwszym planie

Tekst i fot. Bogumił Drogorób
Prof. dr Michael Muller-Wille z Kilonii, prof. dr  Marek Dulinicz z Warszawy i prof. dr Andrzej  Bako z Warszawy rozmawiają o zachodniej  Słowiańszczyźnie
Prof. dr Michael Muller-Wille z Kilonii, prof. dr Marek Dulinicz z Warszawy i prof. dr Andrzej Bako z Warszawy rozmawiają o zachodniej Słowiańszczyźnie
Międzynarodowa konferencja badaczy średniowiecza wpisała się w program uroczystości miejskich. Przejdzie do historii miasta.

Słowianie i ich sąsiedzi, pogranicze kulturowe w Europie środkowej - te niezwykle ważne tematy, także z punktu widzenia naszej tożsamości, są przedmiotem dyskusji naukowców z różnych ośrodków akademickich w kraju, placówek naukowych, także z zagranicy.

Projekt badawczy, zaproponowany przez dr Kazimierza Grążawskiego z Muzeum w Brodnicy, dotyczy m.in. pogranicza pomorskiego i skandynawskiego, słowiańsko-pruskiego i litewskiego, zachodnich kresów Słowiańszczyzny, a także śląsko-czeskiego i rusko-bizantyjskiego.

- Badacze średniowiecza stawiają istotne pytanie: czym jest rubież, pogranicze, czy wreszcie sama granica? We wczesnym średniowieczu, co najmniej do końca XIII w., przez granicę rozumiano najpierw rubież graniczną, potem pas graniczny, dopiero w ciągu XIV stulecia wykształciło się z czasem pojęcie granicy linearnej - tłumaczy dr Kazimierz Grążawski.

Granice łączyły, przede wszystkim w pojęciu kulturowym, w aspekcie politycznym, czy też militarnym miały inne znaczenie. Ale zawsze związane z sąsiedztwem. I to jest dla naukowców interesujące. Dziś zakończenie konferencji.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska