Dziewięć osób: Cezary S., Elżbieta P-S., Dariusz S., Róża L., Aleksandra K., Beata W., Hanna K., Janina W., Halina W., zostało oskarżonych m.in. o wykonywanie zabiegów bez świadomej zgody pacjentów i poświadczenia nieprawdy w dokumentach.
Sąd Apelacyjny w Gdańsku wyrokiem z czwartku złagodził kary nałożone na lekarzy i pielęgniarki przez Sąd Okręgowy w Toruniu.
>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<
Oskarżeni w listopadzie 2014 roku zostali uznani winnymi oszustw. Zapadły różne wyroki. Najniższy: rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata, a najwyższy - dwa lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na pięć. Ponadto toruński wymiar sprawiedliwości zakazał wykonywania zawodu przez 5 lat. Medycy nie zgodzili się z tym orzeczeniem i wnieśli apelację.
W grudziądzkiej przychodni testowali szczepionki bez wiedzy pacjentów. Zostali ukarani
Po kolejnych dwóch latach procesu, Sąd Apelacyjny zniósł zakaz wykonywania zawodu dla lekarzy. Ponadto skrócił najwyższe wymiary kary okresu próby czyli tzw. zawiasów z pięciu lat do trzech. - To słuszny wyrok - ocenia Marcin Licznerski, zastępca prokuratora rejonowego w Grudziądzu. - Od początku nie wnosiliśmy o zakaz wykonywania zawodu. Uważamy, że eliminacja tej kary z wyroku sądu pierwszej instancji, jest zasadna.
Sprawa dotyczyła ok. 350 osób z Grudziądza i okolic. Większość uczestniczących w badaniach stanowili bezdomni, którzy dostawali za to pieniądze (5-10 zł). Personel przychodni nie informował pacjentów, że chodzi o testowanie szczepionki przeciwko wirusowi ptasiej grypy H5N1. Byli przekonani, że przyjmują lek przeciwko zwykłej grypie.
Wykluczono jakoby przyjmowanie eksperymentalnego leku miałoby wpłynąć na zdrowie czy życie pokrzywdzonych.
Od popełnienia zarzucanych czynów minęło 10 lat. W tym czasie nie toczyły się inne postępowania karne wobec skazanych.
INFO Z POLSKI odc.18 - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju.