Projekt realizowany będzie przez około pół roku przez Stowarzyszenie "Pro Bono Hominis - Dla Dobra Człowieka" i Dom Pomocy Społecznej w Mgoszczu.
Z zajęć z hipoterapii korzystały wcześniej dzieci z Lisewa. Zainteresowanie było duże.
- Kierownik papowskiego GOPS-u dowiedział się, że prowadzimy takie zajęcia, zadzwonił by zapytać czy dzieci z jego gminy też mogłyby uczestniczyć - mówi Adam Rożek, koordynator projektu. - Tak zrodził się pomysł napisania programu aktywnej rehabilitacji dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. Skierowany jest do uczniów do szesnastego roku życia z dwóch gmin, do ich rodziców i opiekunów. Prowadzić będziemy rehabilitację w czterech formach terapii: hipoterapii, metodą holenderską Snoezelen, Metodą Weroniki Sherborn i Metodą Knill'ów. Dopasowywać je będziemy w zależności od rodzaju niepełnosprawności intelektualnej czy fizycznej. Wspomagają rozwój fizyczny, ruchowy, poczucie wartości, umiejętności współpracy, koncentrację i uwagę.
Część dla dzieci, których uczestniczyć może w sumie dziesięcioro, rusza w październiku i potrwa do czerwca. Zajęcia odbywały się będą dwa razy w tygodniu, po dwie godziny.
- Część druga to szkolenia dla rodziców dotyczące uprawnień osób niepełnosprawnych i metod pracy w domu z dziećmi przejawiającymi trudności rozwojowe - dodaje Adam Rożek. - Projekt zakłada dwa spotkania integracyjne. Pierwsze odbyło się w sierpniu w mgoskim DPS-ie. Rodzice z dziećmi i instruktorami uczestniczyli integrowali się bawiąc. Dzieciom podobały się odbicia lustrzane i zabawy z kolorową chustą. Drugie spotkanie zaplanowano na koniec września.
Realizatorzy programu zachęcają do udziału w projekcie. Jest on współfinansowany ze środków unijnych EFS, dlatego dla zajęcia terapeutyczne dla dzieci i szkolenia dla ich rodziców są bezpłatne.
Więcej informacji można uzyskać w DPS w Mgoszczu, pod nr tel. 605 031 556 lub pisząc: [email protected]