Chcąc uniknąć dużych skupisk ludzi, włodarze miast i gmin w Kujawsko-Pomorskiem i innych regionalnych Polski decydowali się na zamykanie targowisk, choć nie wszyscy.
Golub-Dobrzyń otwiera targowisko 24 kwietnia 2020
Jeszcze w pierwszej połowie marca szereg miast i gmin zdecydował o zamknięciu targowisk, obawiając się rozprzestrzeniania koronawirusa. W kolejnych tygodniach minister rolnictwa apelował, by tego nie robić, bo sprzedawcy tracą miejsce zbytu, rolnicy możliwość sprzedaży swoich produktów.
Po 7 tygodniach swoje miejskie targowisko postanawia otworzyć m.in. Golub-Dobrzyń. Pierwszy od 1,5 miesiąca handel ma się odbyć w piątek 24 kwietnia. Będzie czynne od godziny 6 do 14:00.
Miasto stawia kilka warunków. Targowisko ma być udostępnione tylko sprzedawcom produktów rolnych i ogrodniczych.
Każdy sprzedawca ma obowiązek noszenia maseczki, rękawiczek i mieć płyn dezynfekujący, w maskach i rękawiczkach muszą być również kupujący.
"Na targowisko osoby będą wpuszczane pojedynczo, nie będzie wejść tzw. "rodzinnych" lub w grupach". Pojawia się też limit czasu - dana osoba na targowisku w Golubiu-Dobrzyniu może spędzić maksymalnie pół godziny.
Administrator targowiska wprowadzi ograniczenie co do liczby osób, które jednocześnie przebywają na targowisku, więc może trzeba będzie poczekać przed bramką. Urząd miasta przypomina o zachowywaniu bezpiecznej odległości.
Handel na targowisko w Więcborku wraca 23 kwietnia 2020
Swoje targowisko otwiera również Więcbork. Na targowisku "Mój Rynek" zakupy ponownie będzie można robić od 23 kwietnia 2020 r. Gmina informuje, że wznawia handel w tym miejscu "w trosce o umożliwienie konsumentom dostępu do dobrej, polskiej żywności oraz roślin".
„Mój Rynek w Więcborku", podobnie jak targowisko w Golubiu-Dobrzyniu będzie działać z ograniczeniami w asortymencie, tutaj oferta zostaje ograniczona do artykułów spożywczych, ogrodniczych oraz chemicznych.
Zasady obowiązujące na terenie targowiska:
- Zachowanie bezpiecznej odległości klient – klient, klient- sprzedawca, sprzedawca – sprzedawca (min. 2 metry).
- Obowiązek noszenia rękawiczek jednorazowych oraz zakrywania ust i nosa przy pomocy odzieży lub jej części, maski albo maseczki.
- Przed wejściem i po wyjściu z targowiska będzie prowadzona dezynfekcja rąk.
- Maksymalna liczba kupujących, przebywających jednocześnie na targowisku to 125 osób.
Wejście i wyjście na targowisko będzie możliwe tylko główną bramą.
Niektóre gminy i miasta na otwarcie targowisk zdecydowały się jeszcze na początku kwietnia albo nawet pod koniec marca, po apelu ministra rolnictwa, np. targowisko w Legionowie czy Nowym Dworze mazowieckim (woj. mazowieckie). Inni samorządowcy zdecydowali się poczekać. Kolejny przykład, spoza regionu, w sobotę 25 kwietnia otwarte zostanie targowisko przy ul. Bakałarzewskiej w Suwałkach.
