Miasta zalewane są błyskawicznie. Trzeba szybko znaleźć sposób, jak temu zaradzić

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Gdy wody jest za dużo, na ulice wybijają studzienki kanalizacyjne. Nie są już w stanie odprowadzić wody
Gdy wody jest za dużo, na ulice wybijają studzienki kanalizacyjne. Nie są już w stanie odprowadzić wody Mariusz Kapała
Wystarczy krótki, ale bardzo intensywny deszcz i studzienki nie są w stanie odebrać nadmiaru wody – miasto tonie. Problem dotyczy także mniejszych miejscowości, choć nie tak, jak wielkich ośrodków. Nawalne deszcze właśnie przechodzą przez Polskę.

Zobacz wideo: Wakacyjne pokazy fontanny multimedialnej przed Filharmonią Pomorską w Bydgoszczy

Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk wystąpił o zwołanie pilnego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, co ma związek z nawałnicami i błyskawicznymi powodziami miejskimi.

– Apeluję o ścisłą współpracę samorządów, Wód Polskich oraz administracji rządowej w celu jak najszybszego i najskuteczniejszego rozwiązania kwestii błyskawicznych powodzi miejskich dla podniesienia bezpieczeństwa mieszkańców Polski - powiedział wiceminister.

Trzeba pilnie wypracować systemowe rozwiązania ograniczające skutki nawałnic na terenach miejskich, gdzie straty materialne na skutek zalania są największe. Tym bardziej, że występowaniu zjawiska błyskawicznych powodzi sprzyja dynamiczne rozrastanie się miast, zwłaszcza budowa nowych osiedli bez uwzględnienia zasad gospodarki wodnej.

Jest projekt ustawy naprawczej

Propozycja rządu została ujęta w projekcie ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy, który jest teraz przedmiotem uzgodnień międzyresortowych. Dotyczy przede wszystkim planowania przestrzennego, zmniejszenia powierzchni betonowych (nieprzepuszczalnych) w centrach miast oraz tworzenia lokalnych rezerwuarów retencyjnych gromadzących wody opadowe.

To też może Cię zainteresować

Jak wyjaśnia Szymon Huptyś, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury - za odprowadzanie wód opadowych oraz i gospodarkę wodno-kanalizacyjną na terenach miast odpowiadają prezydenci oraz burmistrzowie, dlatego kluczowa jest współpraca pomiędzy wszystkimi jednostkami administracji.

Cierpimy na niedostatek i… nadmiar wody

- Nasz region zasadniczo cierpi na niedostatek wody, zwłaszcza rolnicze Kujawy. Średnia roczna opadów na Kujawach wynosi 520 milimetrów na każdy metr kwadratowy i 550 na Pomorzu oraz ziemi chełmińskiej – wylicza dr inż. Bogdan Bąk, pracownik naukowy Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Badawczego w Bydgoszczy, który jest regionalnym ośrodkiem Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego w Falentach. - Nie oznacza to, że nie zdarzają większe opady. W ubiegłym roku było to 660 milimetrów, w roku 2017 – 692, zaś w roku 1980 rekordowo dużo, bo aż 809. Problem w tym, że te opady nie rozkładają się równomiernie, ale intensyfikują najczęściej latem. Często jest tak, że mamy do czynienia z suszą i nagle z nieba spada tak dużo wody, że infrastruktura odwadniająca nie jest w stanie jej odebrać i dochodzi do podtopień. Tak się dzieje na polach, niszczone są uprawy, ale szczególnie odczuwalne jest to w zabetonowanych miastach.

Bogdan Bąk wyjaśnia, że polskie normy (PN) opracowane w minionych dekadach przewidują dla miast takie przekroje rur odwadniających, które są w stanie przetoczyć wodę jaka zdarza się raz na 50 lat, co wynika ze średniej pomiarów. Jednak liczba gwałtownych zjawisk pogodowych rośnie i normy nie dają już gwarancji, że rury odbiorą ogromną ilość wody w krótkim czasie.

Nie wiemy co się zdarzy

Nie ma jednak precyzyjnych modeli dla naszego regionu, które dałyby odpowiedź jak sytuacja pogodowa będzie się kształtowała na przykład w przyszłym roku i kolejnych latach.

To też może Cię zainteresować

Można jedynie spodziewać się dużej amplitudy wahań – okresów suchych przeplatanych mokrym. Musimy więc nauczyć się zarówno szybkiego odprowadzania wody, jak i zatrzymywania jej nadmiaru.

Dobrym rozwiązaniem jest inwestowanie w doraźne środki, np. zakup wysokowydajnych motopomp dla strażaków, ale i oni muszą mieć gdzie odprowadzać wypompowaną wodę.

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

O
Obi Wan
13 lipca, 0:03, majster:

Warto zauważyć, że te słowa wiceministra nie były skierowane do Bydgoszczy. Tak się składa, że Bydgoszcz pod tym względem stanowi wzór dla innych miast i prowadzi właśnie gigantyczną kanalizacyjną inwestycję. Bydgoska infrastruktura będzie dzięki temu jedną z najlepszych w Polsce. Warto by czytelnikom o tym wspomnieć, skoro się ten temat porusza na swoich łamach.

Oj tam, oj tam, nie miejmy zbyt dużych wymagań do współczesnego dziennikarstwa ;) A tak na serio to już dawno tutaj się pojawia masa tekstów nie związanych z Bydgoszczą, a w tym temacie rzeczywiście warto chociażby wspomnieć w tekście o tej ważnej inwestycji, którą opisałeś.

m
majster
Warto zauważyć, że te słowa wiceministra nie były skierowane do Bydgoszczy. Tak się składa, że Bydgoszcz pod tym względem stanowi wzór dla innych miast i prowadzi właśnie gigantyczną kanalizacyjną inwestycję. Bydgoska infrastruktura będzie dzięki temu jedną z najlepszych w Polsce. Warto by czytelnikom o tym wspomnieć, skoro się ten temat porusza na swoich łamach.
Dodaj ogłoszenie