Tu urodzili się znani ludzie, którzy rozsławili to miasto w świecie, jak choćby Apolonia Chałupiec, znana jako Pola Negri - gwiazda kina niemego. Do dziś na lipnowskim ratuszu kręci się blaszana figurka, podobno wykonana przez ojca Poli.
Wedle tradycji Lipno, jako gród średniowieczny, usytuowany był na Górze św. Antoniego. W 1349 r. osada będąca własnością książęcą otrzymała prawa miejskie. W końcu XIV w. została stolicą powstałego wówczas powiatu i siedzibą sądu ziemskiego, później zaś miejscem sejmików szlachty oraz popisów rycerstwa ziemi dobrzyńskiej.
Do dziś jest w Lipnie kilka zabytkowych obiektów, świad -czących o bogatej historii: gotycki kościół parafialny Wniebowzięcia NMP, wzniesiony w 2. poł. XIX w., były kościół ewangelicki z 1865 r., późnoklasycystyczna plebania z 1846 r. Z budynków publicznych m.in. Hotel Warszawski, czy budynek poczty oraz widoczna na rysunku siedziba dawnego sejmiku ziemi dobrzyńskiej, w którym obecnie mieści się lipnowskie centrum kultury. Zachował się układ przestrzenny starego miasta - dawny rynek, z zabudową klasycystyczną, murowaną lub drewnianą. Wyróżnia się ratusz, zbudowany w 1831 r., przebudowany następnie w 1878 r., odnawiany w 1959 roku.
Czytaj e-wydanie »