Nowy dyrektor przyznaje, że szpital jest w dobrej sytuacji finansowej. Nie ma zaciągniętych kredytów. - Brakowało lekarzy. Udało mi się przekonać do współpracy bardzo dobrych specjalistów. Podjął u nas pracę chirurg dr Andrzej Otto, wcześniej związany z warszawskimi szpitalami. Został ordynatorem chirurgii oraz p.o. zastępcy dyrektora szpitala ds. medycznych do czasu rozstrzygnięcia postępowania konkursowego - mówi Michał Jonczyński.
Dr Andrzej Otto ma sporo pomysłów na rozwój oddziału chirurgii : - Szpital nie prowadzi kompleksowej obsługi chirurgii gastrologicznej – chodzi o operacje jelita cienkiego i grubego. Zamierzamy rozwijać także zabiegi laparoskopii, która wykorzystywana była w zasadzie tylko do zabiegów woreczka żółciowego. W województwie nie ma także ośrodka chirurgii przepuklin. Zamierzamy uzupełnić ofertę by wykonywać więcej zabiegów na miejscu i nie odsyłać pacjentów do innych placówek. Różnorodność prowadzonych zabiegów przyciągnie pacjentów z województwa – uważa dr Andrzej Otto.
Do zespołu lekarzy dołączył jeszcze jeden chirurg – dr n. med. Feliks Orchowski. Zespół lekarzy wzbogacił się także o anestezjologa oraz dwóch chirurgów-ortopedów. To dr Michał Kułakowski i dr Wojciech Żakiewicz. - By zwiększyć liczbę przeprowadzanych zabiegów zakupiono dodatkowy sprzęt do artroskopii. Kolejki oczekujących na przeprowadzenia zabiegu są w Rypinie znacznie krótsze niż w innych szpitalach w województwie – dodaje Michał Jonczynski.
Nowy dyrektor podjął także działania, by uzyskać finansowe wsparcie z Urzędu Marszałkowskiego na zakup sprzętu. Chodzi m.in. o urządzenia dla kardiologii oraz ginekologii. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przekaże szpitalowi w tym roku sprzęt do badania słuchu noworodków.
- Planujemy w tym roku także rozpocząć prace związane z budową nowej przychodni wraz z oddziałem rehabilitacji kardiologicznej. Obecna była budowana na potrzeby 3 tys. pacjentów, aktualnie jest ich prawie 11 tys. Pod koniec marca chcemy wprowadzić w przychodni system kolejkowy, który skróci czas oczekiwania do lekarza. W niedługiej przyszłości planowane jest także uruchomienie platformy internetowej dla pacjentów, dającej m.in. możliwość internetowej rejestracji wizyty w przychodni – mówi dyrektor Jonczyński. - Koncepcję architektoniczną nowego budynku przedstawię zarządowi powiatu w najbliższych dniach. Następnie powstanie pełna dokumentacja projektowa wraz z pozwoleniem na budowę. By skorzystać z dofinansowania urzędu marszałkowskiego całość dokumentacji musi powstać do końca czerwca br. Będziemy się ubiegać o dofinansowanie w wysokości 85 proc. Budowa mogłaby ruszyć jesienią, a finał prac jest możliwy już w maju przyszłego rok.
W miejsce obecnych przychodni mógłby powstać drugi oddział opieki paliatywnej, bo potrzeby w tym zakresie są ogromne. Rozmowy z NFZ dają nadzieję na zwiększenie kontraktu. W bieżącym roku odbędzie się także kompleksowy remont oddziału dziecięcego. Planowane są liczne akcje profilaktyczno-edukacyjne, bezpłatne badania i szkolenia personelu.