MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Między nami

Monika dr nauk medycznych Wanda Ponikiewska specjalista seksuolog i psychiatra

     Mam 17 lat i problem z piersiami. Lewa pierś jest duża i rozwinięta, natomiast prawa - zupełnie płaska. Jest już tak od ponad roku, lewa cały czas rośnie, a prawa "stoi" w miejscu. Jestem załamana, nie wiem, co robić w takiej sytuacji. Chciałabym, jak inni iść na plażę, ubrać strój kąpielowy, opalać się, ale nie mogę.
     Noszę staniki z miseczkami, dzięki czemu wkładam sobie watę w miejsce prawej piersi.
     Mam chłopaka, z którym jestem ponad rok i wiem, że przyjdzie taki moment, gdy będę musiała się rozebrać. I co wtedy zrobię?
     Mam wrażenie, że ta pierś nigdy mi nie urośnie, między nimi jest duża różnica. Proszę o jakąś radę lub wskazówkę, co mam robić. Czy jest jakakolwiek szansa na to, że kiedyś nie będzie tak dużej różnicy. To tak jakby porównać 10 cm do 2 cm. Każdy zauważyłby różnicę! Może wizyta u ginekologa coś by pomogła? Tylko co ja miałabym mu powiedzieć?
     Moje ostatnie pytanie: "Dlaczego tak się stało, że jedna pierś rośnie, a druga nie?"
     W statystyce medycznej spotyka się anomalia różnego typu dotyczące części ciała lub poszczególnych narządów. Bywa, iż paralelne części ciała rozwijają się nierównomiernie. Organizm 17-latki wciąż się rozwija i dopiero w 25 roku życia można mówić o zakończeniu procesu rozwoju. W przypadku nierównomiernego rozwoju piersi nie pozostaje nic innego jak: 1. czekać, 2. udać się do lekarza endokrynologa, który zastosuje najwłaściwsze leczenie i postępowanie, 3. zaakceptować stan faktyczny, co jest najtrudniejsze, 4. wklepywać delikatnie za pomocą opuszków palców kremy lub maści zawierające hormony żeńskie (taką funkcję spełniała np. maść Stilboestrolowa 1 % za przysłowiową złotówkę. Należałoby jednak sprawdzić uprzednio czy jest jeszcze dostępna w aptekach. Wiele bowiem dotychczasowych leków zastępuje się nowymi o innej nazwie). Są też dostępne w aptekach plastry o działaniu estrogenicznym, np. Estraderm TTS 25 mg, 50 mg i 100 mg - wydawane na receptę. Muszę jednak dodać, że wszelkie terapie hormonalne są przeciwwskazane dla kobiet przed 22 rokiem życia. Łatwo mogą spowodować zakłócenia w równowadze hormonalnej młodej kobiety. W stosowaniu terapii hormonalnej oprócz zastrzeżeń wiekowych trzeba uwzględniać krwawienia o niejasnej etiologii, zakłócenia cyklu miesiączkowego, nowotwory narządu rodnego lub hormonozależne itp. Dlatego powinien o takiej terapii decydować lekarz specjalista endokrynolog.
     Tymczasem nie pozostaje nic innego jak maskowanie wady rozwojowej za pomocą odpowiedniej garderoby. Jeżeli chłopak darzy głębokim uczuciem, to jak wykazują doświadczenia ani deformacja ciała w postaci garbu, skrzywień i wad fizycznych, w tym nierównych piersi, nie są w stanie przeszkodzić w kontynuowaniu związku i wyjściu za mąż.
     A jeżeli wszystkie metody i sposoby zawiodą, zawsze można poprawić naturę poprzez operację plastyczną, ale dopiero po 25 roku życia niestety.
     Aktualnie można bez szkody dla organizmu ok. 2 razy dziennie masować okolicę prawego sutka za pomocą półkolistych ruchów, aby pobudzić odpowiednie mięśnie do szybszego rozwoju. Można spróbować wielu metod, byle bez szkody dla organizmu. Wskazane jest również badanie ginekologiczne poprzedzające konsultację endokrynologiczną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska